Стоманодобивният гигант Baowu предупреждава, че индустрията изпада в тежко положение. Причината - китайският спад може да създаде проблеми за световните производители.

Според изявление на компанията, цитирано от Bloomberg, председателят на компанията Хю Лангминг е казал на служителите, че над стоманодобивния сектор в страната се задава "сурова зима", с тежки. Въпреки че китайската индустрия изпита сериозни затруднения през 2008 и 2015 г., производителите трябва да се подготвят за по-екстремно предизвикателство, смята Хю.

Тези кризи в крайна сметка бяха коригирани чрез помощ за стимулиране, но не е предпочитан вариант, предвид настоящия икономически подход на Пекин.

Въпреки че държавната китайска компания Baowu не дава особено за обяснения за мрачната перспектива на сектора, те вероятно могат да се обяснят с общите условия, които кипят в Китай. Ръстът във втората по големина икономика в света е слаб след пандемията, индустриалното производство и търсенето на недвижими имоти пострадаха.

Според данни, цитирани от Business Insider, който се позовава на Financial Times, започването на стоманено модулни конструкции е намаляло с 24% през първата половина на тази година, продължавайки от миналогодишното намаление от 21%.

Втората икономика в света наводнява международните пазари с излишно предлагане на стомана

Втората икономика в света наводнява международните пазари с излишно предлагане на стомана

Страната вече е доставила 53 милиона тона стомана през първата половина на 2024 г.

Това оставя производителите на стомана в трудно положение или с повече предлагане на стомана, отколкото могат да използват, и индустрията разчита на външните пазари, за да разреши това.

Междувременно Индия също се справя с този китайски проблем в стоманодобивния сектор. Китай "изхвърля" евтина стомана в Индия, където търсенето е стабилно. Наводнението от евтина китайска стомана пречи на индийските производители на от сектора да се развиват, тъй като те не могат да достигнат цените на китайската стомана, която е силно субсидирана от китайските власти.

Но износът на големи количества в други страни е лошо за производителите от Китай.

Цените на компонентите, свързани със стоманата, вече се понижават. Фючърсите на желязната руда в Сингапур паднаха до 3,4% до 95,2 долара, писа Bloomberg, най-евтини от май 2023 г. Междувременно фючърсите на арматурното желязо се сринаха с 4% до дъно от 2017 г.