Работници, които са без договор са уязвими поради липсата на социална и правна защита. Макар нивата на неформалната заетост в Европа да са по-ниски от средното за света, те все още е високи в редица страни.

Неформалната заетост, известна още като работа без договор, или социални осигуровки, остава разпространена в световен мащаб. Според оценки на Международната организация на труда (МОТ) за 2023 г. 58% от световната работна сила е ангажирана именно с такъв сив труд. След като се изключат селскостопанските работници остава 50%.

В Европа и Централна Азия неформалната заетост се измерваше като 1 на всеки 5 работници. Въпреки че процентът на такава заетост е по-нисък в страните от ЕС в сравнение с други региони, значителен брой работници в цяла Европа все още не работят на договор.

Според данни на МОТ за 2023 г. или според последните налични данни, цитирани от Eurostat, Унгария и Полша имат най-висок процент на неформална заетост сред страните от ЕС, съответно със 17,8% и 9,8%. На този фон много по-малко е разпространен сивият труд в други държави-членки на ЕС, като нивата на неформалната заетост падат под 2% в една трета от страните от ЕС.

Малта регистрира най-ниското ниво на неформална заетост от 0,7%, следвана от Словения с 1% и Белгия. България, с 1,3% сив труд, попада в топ три на държавите членки по най-малко заети на такъв тип труд.

Как се нареждат другите държави:

Държава Коефициент на неформална заетост (%)
Турция 27.3
Босна и Херцеговина 19.7
Унгария 17.8
Сърбия 17
Полша 9.8
Северна Македония 9.7
Обединено кралство 6.5
Португалия 4.6
Гърция 4.5
Словакия 3.9
Италия 3.8
Франция 3.6
Швеция 3.3
Дания 2.8
Испания 2.6
Естония 2.6
Литва 2.6
Германия 2.5
Нидерландия 2.4
Кипър 2.4
Финландия 2
Латвия 2
Норвегия 2
Ирландия 1.8
Чехия 1.6
Хърватия 1.6
Люксембург 1.5
Австрия 1.4
България 1.3
Белгия 1.3
Швейцария 1.1
Словения 1
Исландия 0.8
Малта 0.7

Това ниво обаче остава високо е някои от страните в ЕС и потенциалните страни кандидатки, картината се променя значително. Според данни на Европейската асоциация за свободна търговия, или ЕАСТ Грузия и Молдова се очертават като страните с извънредни с нива на неформална заетост съответно от 56% и 52%.

Защо неформалната заетост е толкова висока в Турция?

Турция не остава по-назад - с 27%. Високият дял на заетостта в селското стопанство в Турция е ключов фактор, който е в основата за повишеното ниво на неформална заетост в страната, според професор Азиз Челик от университета Коджаели.

"Докато заетостта в селското стопанство е средно около 4% в европейските страни, тя е приблизително 15% в Турция", отбеляза професорът.

По думите му в селскостопанския сектор 81% от заетостта е неформална, в сравнение със 17% в неземеделските сектори. "Друга причина е, че процентът на сив труд е по-висок сред жените, отколкото мъжете. Докато този процент е 23%, той нараства до 32%", добави проф. Челик.

Обединеното кралство има най-висок брой сред най-големите икономики в Европа

Учудващо е, че сивият труд е по-разпространен в Обединеното кралство в сравнение с няколко други европейски страни. Сред петте най-големи икономики в Европа Обединеното кралство има най-висок процент на неформална заетост от 6,5%, следван от Италия с 3,8% и Франция с 3,6%. За разлика от тях, неформалната заетост е 2,6% в Испания и 2,5% в Германия.

По отношение на по-високото ниво на неформална заетост в Обединеното кралство професор Михаилс Хазанс от Латвийския университет, отбеляза, че "не се изисква писмен договор в Обединеното кралство", което може да допринесе за разпространението на неформалната заетост.