Почти 80% от работодателите са склонни да оптимизират персонала си, за да компенсират извънредното увеличение на разходите от вдигането на осигурителните вноски с 1.8 процентни пункта от догодина. Това показват резултатите от проведено проучване на Българска стопанска камара (БСК).

Други 34.4% от членовете на камарата отговарят, че биха намалили заплатите с 1.8 процентни пункта, за да компенсират увеличението на частта на работодателя от осигурителните вноски и то да стане изцяло за сметка на заетите. 5.6% от запитаните са заявили, че ще въведат гъвкави форми на заетост в своите предприятия, ще намалят вече предвидени разходи или ще компенсират процента увеличение на осигурителната вноска, но не за сметка на работните заплати.

От БСК са попитали членовете си и какви мерки според тях трябва да предприемат работодателските организации. Резултатите показват, че близо 73% от анкетираните предлагат да бъдат алармирани международните организации и институции относно дискриминационното отношение на правителството спрямо работодателите и заетите и провеждане на политика на национализация на обществени фондове. Според над 41% работодателските организации трябва да се оттеглят от участие в Националния съвет за тристранно сътрудничество, поради несъобразяване с техните виждания и аргументи.

Едва 10% от участниците в анкетата смятат, че работодателските организации трябва да проявят отново толерантност към синдикатите и правителството и да отстъпят в името на социалния мир. Част от анкетираните са направили конкретни предложения, които са извън заложените във въпросника, като например да се предприемат мерки по съдебен ред срещу едностранно нарушаване от страна на правителството на действаща нормативна уредба и договорености в пособените сфери.

От стопанската камара отново подчертаха, че решението на българското правителство е взето под натиска на синдикатите, без да се съобрази с вижданията и предложенията на национално представителните работодателски организации. В становището на БСК се казва още, че: „С тези решения се нарушава грубо бизнес средата, изпращат се негативни сигнали към международната инвестиционна общност и се ерозира граденият повече от 20 години социален диалог в страната".