Словакия, Полша и Балтийските държави са на дъното на таблицата, която отчита инвестициите, заетостта и производителността по региони и страни. Изследването е извършено съвместно от университетите Шефилд и Джордж Вашингтон и е цитирано от BBC.

От 10-те нови държави, Словения е единствената, която се представя по-добре от някои от по-старите страни-членки - Португалия и Гърция.

Изследването показва, че най-конкурентна е Финландия, за което способства главно високия темп на иновации.

Най-вероятното обяснение за водещата позиция на тази скандинавска държава е акцентът, който правителството поставя върху изследователската и развойна дейност (Research and Development, R&D), като бизнесът и висшето образование работят плътно заедно.

Втора след Финландия страна в класацията е Люксембург, с ниво на безработица само 2.6%, което е най-ниската стойност за Европа.

Макар Източноевропейските държави да не са класирани на висока позиция по R&D, те се справят добре с оглед инвестиционния показател, който чувствително е нараснал. Но увеличената производителност на труда ще изисква по-големи инвестиции в човешки капитал и повече иновации от националните фирми.

От „дебютантите" в ЕС най-добре се представя Словения, изпреварила Португалия и Гърция. Страната се справя много добре в категориите „знание" и „заетост" - специално в производството на машини и оборудване и в електроинженерството.

Във въпросните две сфери Чешка република също се справя добре, но като обща конкурентноспособност изостава. Чуждестранните инвеститори, специално производителите на коли, в Чехия биват привлечени основно заради по-ниските цени на работната сила.

Накрая изследването заявява, че в дългосрочен период Източна Европа като отделен регион ще се нуждае от по-добри транспортни връзки, за да бъде по-конкурентна.