Европейската комисия публикува поредната си средносрочна прогноза за селскостопанския сектор в Европейския съюз, в която посочва, че вероятно няма да има съществено повишаване на изкупните цени на млякото от фермерите преди 2021 година. 

ЕК предвижда  през 2016 г. цените на млечните продукти да започнат да се повишават „бавно” от настоящите изключително ниски стойности, тъй като предлагането в световен мащаб вероятно ще продължи да се увеличава при вече натрупани запаси, пише SINOR.bg

Очаква се намаляване на производството в Нова Зеландия заради неблагоприятни метеорологични условия и изключително ниските цени, които получават фермерите за млякото си, което може да помогне за по-бързото поскъпване на млечните продукти в останалите основни държави-производителки.

Прогнозата е до 2020 г. цените на млякото в ЕС да варират между 32 и 33 цента за литър.

От ЕК отбелязват, че настоящото предвиждане е за по-ниски цени в сравнение с миналогодишното, но подчертават, че разходите за енергоносители и фураж също се очаква да се понижават. Оттам добавят, че след 2021 г. цената на млякото се очаква да се повиши успоредно с тази на петрола и фуражите.

В доклада се посочва също, че доставките на мляко в ЕС се очаква да нараснат с 0,9% през тази година и с 15 млн. тона през следващите 10 години, от които 3 млн. тона ще дойдат от по-новите държави членки.

Най-силно ще е увеличаването им в Ирландия, Полша, Дания, Естония и Латвия, докато в Германия, Франция, Великобритания и Холандия ще бъде около средното за общността.

Авторите на документа предвиждат изброените 9 страни да произвеждат 74% от млякото в ЕС през 2025 г. спрямо 72% през 2015 г., което би отразявало по-скоро ограничено концентриране на производството.