По думите й за следващите 9 години ще бъдат спестени 900 млн. лв. чрез енергоспестяващи мерки. Тодорова съобщи, че средното потребление на енергия у нас е с 6,9 на сто повече от средното за Европейския съюз.
Според Тодорова в приетия закон всички сгради с разгъната площ над 1000 квадратни метра ще трябва да бъдат обследвани и в последствие - санирани.
„Само изолацията намалява с 50 на сто разходите за енергия", каза още Тодорова. Тя посочи, че финансирането на енергоспестяващите мерки ще се подпомага и от държавата, като отбеляза, че от 2004-2005 г. насам у нас действат няколко финансови механизма за кредитиране на мерките за енергийна ефективност.
От своя страна страна председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев заяви, че най-големият и най-неефективен потребител на енергия у нас е самата енергетика. „52% са загубите при преработката и преноса на енергия от самата енергетика.
В Европа загубите са около 35 на сто. У нас най-ефективно се използва енергията на природния газ, но същевременно битовата газификация в България е само 1 процент, докато в Европа е 45 на сто", каза Божидар Данев.
Припомняме, по време на Седмата национална конференция по енергийна ефективност стана ясно, че енергийната интензивност на българската икономика е висока и страната ни се нарежда на едно от последните места сред страните-членки на ЕС по ефективност на използването на енергийните ресурси.
Това е пречка за повишаване на конкурентоспособността на българската икономика и за подобряване на характеристиката на околната среда, посочиха експерти по време на конференцията.
alabalani
на 12.11.2008 в 01:07:32 #1На българина му дай енергийна ефективност. При сегашните цени за отопление на всеки е ясно, че 30-40 лева на квадрат за изолация са сума, която се "избива" за 2-3 зими, без да броим летата...