Цените на петрола се понижават след излизането на слаби икономически данни Япония и Китай. Това потвърди опасенията на инвеститорите, че растежа се забавя.

Днес сутринта фючърсите за сорта Brent поевтиняха с 38 цента - до $47,20 за барел, а тези за американския еталон WTI - с 22 цента до $43,93 за барел, съобщава Reuters.

Обемът на поръчките в машиностроителната промишленост на Япония са се понижили с 3,6 процента при прогноза за повишение от 3,7 процента. Индексът на производствените цени в Китай през август е спаднал с 5,9 процента по на годишна база. Това е максимално понижение от разгара на финансовата криза през 2009 година насам.

Банка ANZ понижи прогнозите си за ръста на световната икономика от 4 на 3,5 на сто. Standard & Poor's вчера понижи кредитния рейтинг на Бразилия до ниво "боклук", след като преди 7 години той за първи път получи инвестиционен ранг. Страната е един от най-големите доставчици на суровини за Китай и до скоро се считаше за локомотив на световното икономическо развитие.

Независимо от бавния ръст на глобалното потребление, страните членки на ОПЕК не намаляват добива си на петрол, за да не загубят дела си на световния пазар.

През първите 6 месеца на тази година Саудитска Арабия е експортирала средно по 4,4 млн. барела петрол на денонощие за 7-те си най-големи търговски партньори в Азия. И независимо от падането на цените страната е повишила добива и поддържа износа си на високо ниво, за да запази дела си в този регион на света, се посочва в анализа на Управлението за енергийна информация на САЩ.