По-изгодна за производителите конюнктура на международните пазари на царевица, свинско месо и захар прогнозира водещият инвеститор в аграрния сектор на ЕС холандската банкова група Rabobank.

Анализаторите на банката тези дни коригираха в посока повишение своята прогноза за средната цена на царевицата в САЩ, основен доставчик на фуражно зърно на световния пазар - около 40% от глобалния експорт, пише Farmer.bg.

Векторът постепенно ще се насочи нагоре, като се очаква възстановяване на цената на царевицата на борсата в Чикаго до $165 за тон през второто тримесечие на 2016 г., с 10 долара над предишната прогноза и с 15 долара над текущата котировка на фючърсния пазар.

Заради ниските цени сега „зърното се насочва към силозите на фермерите, вместо да излезе на пазара", коментират от Rabobank. Очертаващата се по-слаба тазгодишна реколта от царевица в САЩ (344,3 млн.т, спрямо 361,1 млн.т през 2014/15 г.) също е значим фактор за прекъсване на низходящия ценови тренд.

В краткосрочна перспектива „вероятността от покачване на цените в началото на следващата календарна година изглежда по-голяма" въпреки рекордните преходни наличности от царевица в глобален мащаб и несигурността свързана с търговската политика на Китай.

Влошеният баланс на фундаменталните фактори е наложил и корекция в прогнозите за развитието на световния пазар на захар.

Неблагоприятните агрометеорологични условия в Бразилия и Индия влошиха перспективите за производството в тези страни и според прогнозата на Rabobank средната цена на суровата захар на борсата в Ню Йорк през второто тримесечие на 2016 г. ще възлезе на $320 за тон, в сравнение с $308 за тон за майската позиция в момента.

През четвъртото тримесечие на 2016 г. се прогнозира средна цена от $330 за тон на борсата в Ню Йорк.

Прогнозата за пазара на свинско месо също е оптимистична за производителите.

„Световният пазар за свинско месо ще продължи бавното възстановяване през 4-то тримесечие на тази година, след кризата в началото на 2015 г.", се посочва в доклада.

Според авторитетните анализатори валутният фактор беше една от основните причини за спада на обемите на търговията със свинско месо на световния пазар.

Обезценяването на валутите в основните експортни дестинации спираше развитието на износа най-вече през третото тримесечие на 2015 г. В момента световният пазар на свинско месо се характеризира с „несъответствие между търсенето и предлагането, провокирано от ръста на цените на редица пазари и спада на цените в другите".

В Rabobank са на мнение, че ситуацията постепенно ще се подобри в края на 2015 г. и в началото на 2016 г. и продажбите на свинско месо ще нарастват.