Трудовата производителност в САЩ е нараснала по-силно от очакванията през четвъртото тримесечие на 2007 г., след като бизнесът намали работното време и броя на служителите си с най-бърз темп през последните пет години.

Производителността на труда е измерител за ефективността на един работник или какво количество работа успява да свърши за определен период от време. Този показател се е покачил с 1.8% през последните три месеца на миналата година, след като за третото тримесечие отбеляза ръст от 6%. Според прогнозите на анализатори, показателят трябваше да отбележи ръст от едва 0.5%.

Бизнесът се освобождава от персонала си, за да попречи на производителността да се забави заедно с икономиката. Това от своя страна намалява разходите за работна заплата и предотвратява оскъпяване на продукцията. Това е добра новина за Федералния резерв, който се надява инфлацията да бъде овладяна, за да може да продължи да намалява лихвеното ниво и да подкрепя икономиката.

Цената на работната сила в САЩ за четвъртото тримесечие на 2007 г., покачи с 2.1% спрямо третото тримесечие, след като прогнозите бяха за 3.5% ръст. Отработените от американските работници часове обаче, падат с 1.5%, което е второто поредно понижение на измерителя.  

Припомняме, че икономиката на САЩ забави икономическия си растеж до 0.6% през четвъртото тримесечие, след като в периода юли-септември БВП скочи с 4.9%. В доклада на ISM за сектора на услугите вчера, беше отразен най-силния спад в активността от последната рецесия през 2001 г.

След данните днес и започналите да излизат по-добри отчети на някои американски компании, фючърсите на щатските борсови индекси се оцветиха в зелено. Очакванията са Dow Jones и S&P500 да започнат търговската сесия с ръст от около 0.3%, което е доста добро развитие на нещата, предвид вчерашния срив на основните индекси с над 3%.