Между 900 млн. и 1 млрд. евро се движат прогнозите за стойността на проекта "Бургас-Александруполис" в руските медии днес. Те коментират подписаното вчера в Бургас тристранно споразумение като го наричат от "съгласуване на проекта" до "предварителен договор".

Gazeta.ru отбелязва руското участие в проекта, подчертавайки, че 51% от дяловото участие се пада на трите руски големи компании «Роснефть», «Газпромнефть» и «Транснефть». Фирмите вече са подписали споразумение за създаването на обединена компания "Тръбопроводен консорциум".

Изданието прави прогнозата, че Гърция и България ще преотстъпят своите 49% на петролни компании, които ще предоставят гаранции за транспортирането на нефт по петролопровода.

Към проекта вече има интерес от ТНК-ВР, американската Chevron и казахската "КазМунайГаз".

Интерфакс припомня, че на 1 февруари АК "Транснефть", НК "Роснефть" и ОАО "Газпром нефть" са учредили консорциум "Бургас-Александруполис".

Делът на "Транснефть" там е 33,34%, на "Роснефть" и "Газпром нефть" - по 33,3%. Уставният капитал на новото дружество е 9,1 млн.рубли, които компаниите учредителки ще внесат на равни вноски.

РИА новости коментира, че се очаква споразумението да бъде подписано скоро, при успешен край на преговорите в Бургас.

Медията обръща внимание на факта, че МРРБ на България е съобщило предварително, че в Бургас ще бъде парафирано споразумението за строителството на нефтопровода, информация, която не е била коментирана от останалите участници в преговорите.

Lenta.ru припомня, че по-рано шефът на компанията "Роснефть" Сергей Богданчиков е заявил, че нефтопроводът ще бъде пуснат в експлоатация 2009-2010 г, като ориентировъчната стойност на проекта е 1 млрд.евро.

Припомняме, че вчера руският министър на промишлеността и енергетиката Виктор Христенко хвърли бомбата, че в Бургас няма да бъде подписано никакво споразумение.

След двучасови преговори споразумението беше подписано. То определя формите за сътрудничество между трите страни за построяването на петролопровода с първоначален дебит 35 милиона тона петрол годишно и възможност за увеличаване на преноса до 50 милиона тона на година.

Българската страна предварително оцени проекта на 783 млн. евро.