Американското правителство е на „горяща платформа" заради нестабилни политики и практики с фискалния дефицит, хронично недостатъчно финансиране на здравеопазването, имиграция и военна намеса в чужбина. Ако скоро не се вземат мерки, иде криза  - предупреждава висш американски служител, цитиран от FT.

Дейвид Уолкър оглавява Government Accountability Office, аналог на нашата Сметна палата, и не е фигура търсеща сензации. Затова мнението му тежи. В актуален доклад той е направил неочаквано песимистичен коментар за бъдещето на страната.

Уолкър говори за „смразяващи дългосрочни симулации", включващи „драматични" повишения на данъците, преустановяване на правителствените услуги и дъмпинг в големи размери на американския дълг, държан от чужди правителства.

Уолкър е прокарал паралел с падането на Римската империя и е посочил за сходства между настоящата ситуация на Америка и факторите, погубили Рим. Това са "спад на моралните ценности и политическата цивилизованост у дома, свръх-самонадеяна и изключително увеличена военна сила в чужди страни и финансова безотговорност от централното правителство".

"Звучи ви познато? Според мен, време е да се поучим от историята и да вземем мерки, за да може Американската Република да издържи изпитанията на времето".

Уолкър в интервю за Financial Times е посочил, че и преди е говорил за тези проблеми, но сега е пожелал да „усили звука".

"Опитвам се да ударя алармата и да дам призив за пробуждане. Като Главен контрольор имам възможност да гледам по-надалеч и да засягам въпроси, които за другите биха били неудобни, а в много случаи не са и на позицията да го направят".

Една от грижите на Уолкър е, че великата сила не взима на сериозно големите предизвикателства за стабилността, пред които се изправя.

Фискалният дисбаланс значи, че САЩ са на път дългът им да експлодира.

"С увеличаващото се пенсиониране на децата от бейби бума, растящи разходи за здравеопазване, рязко спадащи показатели за спестяване и увеличена зависимост от чужди кредитори, срещаме безпрецедентен фискален риск".

Нестабилна пътека е и сегашната политика на САЩ за образованието, енергията, околната среда, Ирак.

Просперитетът на Америка изисквал милиарди долари инвестиции в инфраструктура за модернизиране на всичко: от магистрали до ВИК. Рухналият мост в Минеаполис потвърждавал това.

Кратък поучителен списък с въпроси и мерки ще бъде връчен на кандидатите за президенти през следващата пролет. Новият държавен глава трябвало да направи свой приоритет равенството между поколенията и финансовата отговорност.