Мисията на Саудитска Арабия да издуха всички от петролния пазар още не е приключила. Политиката на страната да изпомпва толкова големи количества от суровината, че цените да станат твърде ниски за конкурентите, за да реализира печалби, доведе до загуби на големи петролни компании, потисна инфлацията в световен мащаб и дори понижи рейтинга на държавния дълг на държавата.

Въпреки това, тя няма планове да спира.

Председателят на държавната петролна компания Saudi Aramco заяви пред Financiаl Timеs, че „няма разговори, които казват, че трябва да намалим производството сега, когато видяхме болката".

„Единственото нещо, което трябва да се направи сега, е да се остави пазарът да си свърши работата", допълни Халид ал-Фалих.

Групата производители от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), чийто ключов член е Саудитска Арабия, отказа да намали производствените цели миналата година и така позволи цената да падне наполовина от около 100 долара за барел до по-малко от 50 долара за барел.

Тогава саудитският министър на петролната индустрия Али ал-Наими заяви, че политиката е насочена към защита на пазарния дял на кралството и избутване от пазара на по-малко ефективните производители на петрол като Русия, която се нуждае от цена от 100 долара за барел, за да изкарва пари.

Въпреки всичко, Саудитска Арабия не е имунизирана от болката на ниските цени на суровините. Суверенният кредитен рейтинг на страната бе намален до "A+/A-1" от "AA-/A-1+" от международната рейтингова агенция Standard and Poor's.

През 10-те години до края на 2013 г. S&P е отбелязала, че бюджетните излишъци на Саудитска Арабия са били средно около 13% от БВП. Тази ситуация обаче се промени бързо, след като цената на петрола се срина. През 2015 г. се очаква държавата да се сблъска с бюджетен дефицит, еквивалентен на 16% от БВП.

„Знаехме, че ще бъде болезнено, но степента на болката надхвърли очакванията ни. Пазарът преигра, както прави обикновено в подобни цикли", добави Фалих.

Ето как се променя цената на бенчмарковия сорт петрол Брент за последните две години: