Президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише предупреди в сряда, че покачването на инфлацията в Еврозоната вероятно ще трае повече от очакваното. Това означава, пише Internetional Herald Tribune, че банката ще се придържа към твърдата си политика по лихвените нива, независимо от ипотечната криза.

Трише е повторил, че банката е готова дори да вдига лихви, за да спре инфлацията - ако е нужно. Централната банка нямало да се поколебае „да направи каквото е нужно" за да предотврати вторичните ефекти: става дума за спиралата заплати - цени.

Тази позиция на ЕЦБ рязко контрастира с двукратното понижение на лихвите от Фед, с което се цели предотвратяване на икономическото забавяне заради кризата на вторичните ипотеки.

Според Трише инфлацията ще остане чувствително над 2% в близко бъдеще, тъй като цените на петрола и храните остават високи. Само постепенно, и то през следващата година, инфлацията ще утихне. Прогнозите на ЕЦБ за инфлация в Еврозоната през следващата година са между 2 и 3 %.

Трише говори тъкмо когато профсъюзите, особено в Германия, преговарят за увеличения на заплатите, тъй като компаниите, в които работят, правят рекордни печалби заради високия износ и доброто търсене в Европа.

Обаче икономическите ръководители на Европа предричат несигурно бъдеще за региона: ръстът много бързо може да спре, ако кредитната криза направи невъзможно за хората да си купуват жилища, а компаниите да теглят кредити.

Този път вместо да реже лихвите, ЕЦБ реши да осигури краткосрочен кредит, за да успокои банките, че кеш за техните операции има достатъчно и с това да разсее сегашния климат на страх. Във вторник ЕЦБ предостави на паричните пазари рекордните €348.6 млрд.

Трише каза, че ЕЦБ иска да „минимизира несигурността", пред която са изправени банките в края на годината. „Новогодишният период традиционно е период на оскъдна ликвидност, когато активността на пазара е слаба, а банките подготвят балансите си за края на годината. Липсата на самоувереност е особено необходима предвид финансовата стабилност".

В момента ЕЦБ е притисната между нуждата да насърчава банките да дават кредити чрез намаляване на лихвите и да охлажда прегряващата европейска икономика чрез увеличаване на лихвите.

На годишна база инфлацията през ноември е била 3.1%, което е най-бързото поскъпване на цените от шест години.

Но плановете на ЕЦБ са направени без да се отчита, че работниците в ЕС могат да поискат и по-високи заплати. По-високите заплати ще доведат до повишения на цените и европейските компании ще трябва да се задоволят с по-умерени печалби след високите приходи през тази година.

Страните с по-слабо отворени пазари могат да се сблъскат с поскъпване на стоките, ако „динамиката на заплатите" е по-силна от очакваното, предупреждава Трише.

И накрая, Трише е казал, че е важно банките да се открият колко риск носят в себе си, по-специално лоши кредити от вторичния ипотечен пазар на САЩ, защото така ще се възстанови доверието на финансовата система.