Светът ще потребява средно по 1 милион метрични тона мед годишно до 2035 година, смята водещата компания в бранша BHP в свой доклад, цитиран от Ройтерс. Прогнозата се обосновава на въвеждането на технологии, изискващи мед и представлява два пъти повече от годишния ръст на обема през последните 15 години.

Медта отдавна намира приложение в сектори като строителство, транспорт и енергетика поради своите специфични качества - издръжливост, лесна обработка и проводимост. През последните години обаче използването й разшири своя обхват и вече намира "изява" в производството на електромобили, зелени енергийни проекти, както и изграждането на центрове за данни.

В публикувания в началото на седмицата документ BHP посочва, че търсенето на ценния метал е нараснало в световен мащаб с 3,1% през последните 75 години. Като този ръст се забавя до под 2% през 15-те години преди 2021 година. "Ако погледнем обаче към 2035 година обаче, очакваме този темп на растеж да скочи отново до 2,6% годишно", коментират от минния гигант.

"Асарел-Медет" получи одобрение за увеличаване на добива, планира достигането на 15 милиона тона годишно

Една от най-големите минни компании у нас получи одобрение за увеличаване на добива на медна руда

Проектът включва още дейности по разширение и модернизация на съществуващи съоръжения

Общото търсене на мед през 2023 година е 31 млн. тона, в това число 25 млн. тона катодна мед и 6 млн. тона меден скрап според данни на BHP.

Както money.bg вече писа, при опит за по-далечна прогноза - до 2050 година, се очаква ръст от 70% на световното търсене на мед, което в цифрово изражение представлява до 50 млн. тона годишно. Това се дължи на ролята на медта в съществуващите и нововъзникващите технологии, както и на световния стремеж към декарбонизация, коментира главният търговски директор на BHP Раг Уд.

Според очакванията на оператора на най-голямата медна мина в света (Escondida) до 2050 година енергийният преход ще е "отговорен" за 23% от търсенето на мед, при едва 7% в момента.

Цифровият сектор пък, който обхваща центровете на данни, 5G инфраструктурата, Интернет на нещата и блокчейн, ще достигне 6-кратно увеличение в търсенето - до 6 от сегашния 1%, прогнозира BHP.

Ръстът в добива обаче се ограничава от високите разходи и влошаването на качеството на рудата. "По наши оценки средното качество на медните мини е намаляло с около 40% от 1991 година насам", коментират от BHP и допълват, че почти сигурно през следващото десетилетия между една трета и половината от световното предлагане на мед ще се сблъска с предизвикателства, касаещи пониженото качество и стареенето.

Както и при търсенето, има различни фактори, които влияят на предлагането на мед. На първо място, основното предлагане идва от мините и преработвателните съоръжения в световен мащаб. Вторичната мед, или медта за скрап, също е важен източник на доставки, се казва в доклада.

AI ще увеличи търсенето с над 70% за метал, за който вече има глобален недостиг

AI ще увеличи търсенето с над 70% за метал, за който вече има глобален недостиг

Това ще се случва през следващите десетилетия

Медта може да се рециклира от излезли от употреба продукти ("стар скрап") или от отпадъци, генерирани в производствения процес ("нов скрап"), което може да намали нуждата от първична мед от минното дело.

От компанията предвещават значителна роля именно на рециклираната мед, за да се отговори на големия ръст на търсенето през следващите 30 години. Основната пречка пред доставките на рециклирана мед обаче би било наличието на скрап.