Нарастващият недостиг на мед се очаква да се засили, заради изкуственият интелект. Минният гигант BHP прогнозира, изкуственият интелект ще повишава търсенето на червения метал с цели 72% през следващите десетилетия, цитиран от Business Insider.

Главният финансов директор на компанията Вандита Пант коментира, че AI центровете за данни ще отговарят за 6% до 7% от търсенето на мед до 2050 г. Тези центрове в момента съставляват по-малко от 1%, отбеляза тя, но нарастващото изграждане изисква повече мед.

По друг показател BHP очаква глобалното търсене на мед да нарасне с 52,5 милиона тона годишно до средата на века, в сравнение с 30,4 милиона тона през 2021 г.

След 16-годишно забавяне Китай и Афганистан започват работа по второто по големина находище на мед в света

След 16-годишно забавяне Китай и Афганистан започват работа по второто по големина находище на мед в света

Сделка за 3 милиарда долара, подписана през 2008 г., даде на китайската държавна компания China Metallurgical Group 30-годишна концесия за добив

През последните години недостигът на червения метал предизвика безпокойство сред множество индустрии, които зависят от него, и експерти прогнозират, че дисбалансът между търсенето и предлагането ще повиши цените през идните години. Медта е ключов материал в различни икономически сектори, използван във всичко - от строителство до машини.

На този фон глобалните запаси от медта достигнаха най-ниските си нива от 2008 г. миналата година, като съществуващите проекти не успяха да се справят с търсенето. Междувременно новите мини не се появяват достатъчно бързо - обикновено отнема 15 години, за да отворите една.

Тези условия доведоха до рекорден връх на цените на медта през май, въпреки че икономическият срив на Китай помогна за спадането на цените до 9 207 долара за тон. Въпреки това, някои анализатори виждат, че стоката се покачва с 15 000 долара до 40 000 долара, след като недостигът става все по-очевиден.

Тайното оръжие на Китай в световната война за мед

Тайното оръжие на Китай в световната война за мед

Фактори, които движат цената на медта днес

Индустрията се обърна към сливания и придобивания, за да увеличи производството, но изкуственият интелект ще увеличи търсенето на мед в бъдеще, тъй като металът е ключова съставка в електрифицирането на центровете за данни, които управляват технологията.

Междувременно чиповете, които захранват технологията, са изключително енергоемки. Bank of America прогнозира, че до 2026 г. ще са необходими допълнителни 18 до 28 гигавата електрически капацитет.

Банката също смяташе, че цените на медта ще се възползват от разширяването на центровете за данни с изкуствен интелект. Прогнозира се, че металът може да достигне 5,44 долара за паунд до 2026 г., което показва 27% ръст от настоящите нива.