Търговският дефицит на САЩ през януари се оказа рекорден - и все пак по-нисък от прогнозите, тъй като слабият долар доведе до увеличение на износа, пише агенция Bloomberg. Едновременно с това обаче вносът също се покачи до рекордни стойности, главно заради скъпия петрол.

През декември дефицитът на Щатите е бил $57.9 милиарда, а през януари се е увеличил с 0.6% до $58.2 млрд., посочи днес Министерството на търговията.

Спадът на долара и свързаните с това увеличени продажби на чуждестранните пазари, включително Азия, донякъде компенсират спада в продукцията на американските заводи, докато ескалиращата загуба на работни места се свързва и с перспективи за по-ниски потребителски разходи, пише Блумбърг.

В икономиката на САЩ, която може би вече е в рецесия, износът остава един от светлите моменти. Не само на слабия долар, но и на жизненото търсене в света трябва да се благодари в тази връзка.

След обнародването на доклада, доларът поскъпна спрямо евро и йената. Добавиха се новините, че Федералният резерв провежда нови аукциони, в които ще бъдат отпуснати кредити до $200 милиарда в правителствени ценни книжа.

Износът на САЩ за месец януари е бил рекорден и е достигнал $148.2 млрд. с продажби на царевица, рафинирани петролни продукти, компютри и фармацевтична продукция. Вносът се е увеличил с 1.3% до $206.4 милиарда, също най-висок някога. Ръстът на вноса се дължи на рекордната цена на петрола.

Ако се изключи петрола, търговският дефицит в САЩ е най-нисък от октомври 2002. За първи път от 1992 дефицитът от вноса на петрол надхвърля дефицита от не - петролните продукти.

Заради забавянето на американския икономически ръст, търсенето на вносни стоки в Америка е спаднало рязко, включително покупките на телевизори, облекло, домакински уреди и играчки. Спада и търсенето на капиталово оборудване, произведено в чужбина, като компютри и машини.

Търговският дефицит с Китай се е увеличил от 18.8 милиарда за декември '07 до 20.3 милиарда долара за януари и остава чувствителен политически въпрос.

След изчистването на инфлационните ефекти, търговският дефицит се е покачил до 49.9 млрд. долара от 49 млрд. за декември. По-малката разлика с декември може да наложи преразглеждане на ръста на американската икономика през четвъртото тримесечие. Ако се изключи приносът на външната търговия към ръста на БВП, който принос вероятно е бил 0.9%, американската икономика се е забавила с 0.3% за трите последни месеца на 2007 г., първи спад от 2001, когато икономиката на САЩ за последен път бе в рецесия.

Износът, който „спасява" американската икономика, се стимулира от слабия долар, който прави произведените в Америка стоки по-евтини за чуждестранните купувачи. През последната година доларът загуби 10% спрямо търговско претеглената кошница от валути с главните търговски партньори на Америка.

Азиатските държави купуват повече самолети и индустриални машини от САЩ. Добавя се и ръст на разходите за отбрана на страни като Индия и Малайзия. Заради увеличената цена на ресурсите, глобалната минна индустрия се развива и това също води до увеличаване търсенето на машинно оборудване.