Петролните цени във вторник сутринта нарастват след колапса в понеделник на фона на сделката OPEC +, както и заради поредната вълна на безпокойство от нарастващата честота на COVID-19 в света.

Спадът на котировките за сорта Brent в понеделник стана максимален от март, а на американския еталон WTI - от септември миналата година, съобщава MarketWatch.

Към 9:10 ч. българско време септемврийските фючърси за Brent на лондонската борса ICE Futures поскъпнаха с 0,45 долара спрямо цената от закриването на сесия в понеделник и се търгуват по 69,07 долара за барел. Ден по-рано Brent поевтиня с $4,97 (6,8%) - до $68,62 за барел.

Цената на августовските фючърси за WTI при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време се покачва с 0,60 долара, до 67,02 долара за барел. Вчера цената на тези контракти се понижи с $5,39 (7.5%), до $ 66.42 за барел.

Бързото разпространение на новия вариант "делта" на коронавируса допринесе за увеличаване на заболеваемостта в много региони на света - от Азия до Европа, а експертите се опасяват от въвеждането на нови карантинни мерки, които могат да ограничат търсенето на петрол.

САЩ вече препоръчаха на своите граждани да не посещават Великобритания и Индонезия, където честотата на COVID-19 се е увеличила.

"Потенциалът за по-нататъшно отслабване на икономическата активност в краткосрочен план остава, но проблемът "делта" само ще забави икономическия растеж, но няма да го спре", заяви анализаторът от Oanda Asia Pacific Джефри Халей, цитиран от Bloomberg.

Страните от пакта ОПЕК + миналия уикенд решиха да ускорят връщането на пазара на обеми петрол, чието производство бе намалено до май 2020 година.

Споразумението за ограничаване на добива се удължава от май 2022 г. до края на 2022 година. Но от този август страните от пакта ОПЕК + започват да увеличават добива с 400 хиляди барела на денонощие всеки месец, докато съкращенията бъдат напълно компенсирани. В момента те възлизат на 5,8 милиона барела дневно спрямо нивото от октомври 2018 г., Руската федерация и Саудитска Арабия имат отделни референтни бази.

През декември тази година OPEC + ще направи оценка на пазарната ситуация и производствените показатели на участващите страни. Министрите ще продължат да се срещат всеки месец по време на споразумението и, оценявайки ситуацията, ще определят обемите на производството за следващия месец, като целят премахването на ограниченията до септември 2022 година.