Анализаторите очакваха нарастването на цените през ноември да е само 0.5%, а тези на основния индекс (без волатилните стоки като храна и енергия) само 0.2%.
Покачването в индекса е най-голямо от 1974 г. насам, когато също е имало 2% ръст на цените и също през ноември. Ръстът на PPI индекса може да доведе до нов инфлационен натиск и при потребителските цени, които миналата седмица отчетоха нулев растеж.
Енергийните цени са се покачили с 6.1% през ноември, след като през последните два месеца неотменно се понижаваха. Цената на бензините в САЩ се е повишила с 17.9%, което е най-резкия скок от юни 2000 г.
След данните за високия ръст на производствените цени, доларът опита покачване но беше спрян от първите оферти купува за евро при ниво от $1.3130. Отрезвяването на пазара дойде малко по-късно, когато „бичи" настроенията отново станаха доминиращи и инвеститорите започнаха да продават доларите. Чуваха се слухове за масирани валутни сделки от страна на банки и фондове от Източна Европа, които се опитваха да задържат курса в тесен рейндж.
В момента еврото продължава да тества съпротивата при $1.3180/85, която ако бъде пробита излага на директен "обстрел" нивото 1.3200.