Може американската валута вече да не царува, но не всички проливат сълзи над падалия долар, коментира днес американската медия CNN.

Един от облагодетелстваните от слабостта на долара е американската туристическа индустрия, в която сега се въртят $518 млрд. Слабият долар прави за американците по-трудно да прескачат до Лондон или до други части от Европа, но за сметка на това прави от Щатите желана дестинация за хората от целия свят.

Това е от централно значение за пътническата и туристическата индустрия, която е съществена сила в ориентираната към услугите американска икономика. Туризмът дава в националната икономика от 4 до 11% дял, в зависимост от това колко широко се дефинира секторът - гласят последните данни на Световния икономически форум.

Доларът пада спрямо паунда непрекъснато през последните пет години, но тази седмица понижените му котировки започнаха да привличат по-сериозно вниманието, защото британската валута се качи над $2 за пръв път от почти 15 години. Освен това евро е на двугодишен връх спрямо долара.

Подтиквани от силата на тяхната валута, европейските пътници през последните години заприиждаха в САЩ. В частност британските туристи атакуват американските магазини, спокойни и доволни от покупателната си сила.

„За тях стана много популярно да предприемат едни от онези големи шопинг пътешествия. Не можем да ги обвиняваме, толкова им е евтино", твърди редактор на туристическо издание в САЩ.

Пристигналите от Острова в Щатите през миналата година са били 4.2 млн. души. Ако се изключат Канада и Мексико, през миналата година от Великобритания са пристигнали повече пътници отколкото от която и да е друга част от света.

В Ню Йорк Сити, най-популярната дестинация за британците в САЩ, британската инвазия дори е довела до кръщаването на зона в центъра на града „Малката Британия". Този подчертан интерес е като рог на изобилието за пътническата и туристическа индустрия в САЩ, защото гостите харчат пари за всичко, което им се изпречи - хотелски стаи, ресторанти, шоу на Бродуей, концерти, други атракции.

Не само Голямата ябълка извлича облагите на слабия долар - други популярни дестинации за европейските туристи са Орландо, Лас Вегас и Сан Франциско. Средният европеец харчи по $1,500 на човек на пътуване в САЩ.

Устойчивият туристически поток е от голямо значение за туристическата индустрия, която значително се сви след атаките на 11 септември. Големите ограничения и досадните процедури при влизане в страната също са навредили на туризма. Освен това отношението в чужбина към САЩ е охладняло, което също допринася за проблема.

„Стойността на долара ни беше гарант през последните няколко години. Не знам къде щяхме да бъдем, ако го нямаше голямото предимство да сме истински добра сделка за британските посетители", казва практик в туризма.

Докато броят на британските туристи през последните три години е твърдо над 4 милиона, изглежда пристиганията са достигнали своя връх. Всъщност общия брой на посещенията спрямо 2005 се е смъкнал с 4%.

„Предварителните данни показват, че ръстът в международните пътувания от страна на британски граждани се измества от САЩ към Азия, Близкия Изток и Океания и вътре в ЕС", установява Търговския департамент на САЩ.

Тоест ако доларът продължи да пада, то времето за това надали може да бъде по-добро от сега - поне за индустрията на туризма.