Бизнес консултантът по корпоративни финанси и финансов анализатор от НДСВ Владимир Каролев заяви от ефира на бТВ в предаването "Тази сутрин", че няма да има режим на тока тази зима.

Каролев  беше категоричен, че няма да се изложим и никой няма да допусне една страна членка на ЕС да влезе с режим в общността.

Единствените негативи за България ще бъдат, че рязко ще се намали износът на електроенергия за съседни държави, откъдето ще има и срив в очакваните приходи от това перо.

Той отхвърли обвиненията на десния опонент в студиото, че проектът е високо рисков, кредитният рейтинг на НЕК е изключително нисък и затова западните банки са се оттеглили от финансирането на строителството на АЕЦ "Белене".

Според Каролев оттеглили са се само немските банки, които преди са заявили интерес към проекта, но това е станало под натиска на вътрешнодържавни антиядрени сили.

Преди няколко дни той е водил разговори с банки в Лондон, които са зявили висок интерес към участие във финансирането на АЕЦ "Белене".

Най-евтиния ток в Европа произвеждаме, не се възползваме от възможностите, предлагани от ЕС, заяви Атанас Семов от Граждански комитет за защита на АЕЦ  "Козлодуй".

Въпросът е не дали да строим Белене, а какво ще правим в следващите 6 години, докато заработи Белене, защото това ще бъде изключително труден период, каза още Семов по бТВ.

Отдясно обаче поддържат тезата, че само 2 атомни централи в света ползват реактори от типа, предлаган от руската фирма "Атомстройекспорт" и те са в страни от третия свят - Индия и Китай.

България рискувала да стане опитно зайче в изпробването на въпросния реактор от трето поколение и то в сърцето на Европа в рисков момент, когато тъкмо беше приета в ЕС, алармират от опозицията.