„БЪЛГАРСКИ ЕНЕРГИЕН ХОЛДИНГ" и Yemen LNG ще установят контакти и завбъдеще ще проучат възможностите и условията за доставки на втечнен природен газ от Йемен за България. Затова се договориха Явор Куюмджиев, заместник-министър на икономиката и енергетиката  и Али Ахмед Ал-Саяги, заместник-министър на индустрията и търговията на Република Йемен, съобщиха от министерството на икономиката. Днес приключи Третата сесия на българо-йеменската Смесена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество, която се проведе в София.

По време на сесията заместник-министър Явор Куюмджиев подписа Споразумение за икономическо сътрудничество между Република България и Република Йемен. Подписани бяха още Меморандум за разбирателство между българската Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и йеменския Фонд за развитие на малките предприятия, както и Протокол за постигнатите договорености от сесията.

Бяха обсъдени промени в Договора между България и Йемен за взаимно насърчаване и защита на инвестициите, наложили се във връзка с ангажиментите на България като страна-член на ЕС.

По време на сесията между страните се проведе трети кръг преговори по Спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане и бяха обсъдени проект на Спогодба за морско търговско корабоплаване и Споразумението за сътрудничество в областта на здравеопазването и медицинската наука от 1999 г.

Обсъдени бяха възможностите за сътрудничество в селското стопанство.

Следващата сесия  на комисията ще се проведе в гр. Сана, Йемен.

За момента основният източник на природен газ у нас е Русия. Опозиционните експерти смятат, че подписаният договор с „Газпром" за доставка на суровината е изключително неизгоден.

Йемен е ислямска президентска република. Селското стопанство представлява 14% от БВП на Йемен, индустрията - 38%, сферата на услугите - 49 на сто. В Йемен има залежи  и на петрол, които се разработват от компании от САЩ, Франция и Южна Корея. Годишно в Йемен се добива 2-10 милиона тона от черното злато.  Йемен внася предимно машини и транспортни съоръжения. 90 на сто от износа представлява петролни продукти, според информация от Уикипедия.