В случай че Европейският съюз (ЕС) наложи ограничения върху вноса на стомана от Китай или увеличи вносните мита върху нея, на европейския пазар стоманата ще поскъпне. Това коментира пред "Известия" анализаторът от Freedom Finance Global Владимир Чернов.

Ден по-пано стана известно, че европейски производители на стомана са се обърнали към властите на ЕС, с призив да спрат рязкото увеличение на вноса на стомана от Китай.

В тази връзка анализаторът разяснява, че европейските страни като цяло са увеличили покупките на китайска стомана, за да диверсифицират доставките си, тъй като вече трябва да заменят вноса на метали от Русия. При това стоманата от Китай е най-конкурентна, тъй като стойността ѝ е по-ниска от себестойността на производството в страните от ЕС. Освен това, Китай е най-големият производител на стомана в света.

ЕС рязко увеличи покупките на желязо, стомана и алуминий от Русия

ЕС рязко увеличи покупките на желязо, стомана и алуминий от Русия

Нарастването през март се дължи основно на скока на вноса от две държави

"Друг допълнителен фактор за увеличаване на покупките на стомана от ЕС, би могло да бъде евентуалното ускоряване на икономическия растеж в еврозоната и като следствие от това - увеличение на потреблението на метали в промишленото производство, на фона на започналия цикъл на смекчаване на парично-кредитната политика на ЕЦБ", според експерта.

По думите на анализатора, тъй като на европейските пазари идва по-евтината стомана от Китай, това би трябвало да се отрази положително на нейните потребители, тъй като те спестяват финансови ресурси чрез намаляване на разходите за покупка на стомана.

"В същото време обаче, европейските производители на стомана може да претърпят финансови загуби, ако направят отстъпка в цената, за да повишат конкурентоспособността си спрямо китайските производители", казва Владимир Чернов.

По тази логика, в случай на установяване на ограничения при обемите на покупките на стомана от Китай или увеличаване на вносните мита върху нея на европейския пазар, този продукт е много вероятно да поскъпне, смята експертът Чернов.

"На този фон цените "на едро" на производителите (PPI) на стомана ще се повишат, което ще доведе до увеличение и на "цените на дребно" на крайните продукти за потребителите, а в крайна сметка - до ускоряване на инфлацията в региона", обобщава експертът от Freedom Finance Global.

Производството на стомана в света намалява

Производството на стомана в света намалява

Това показват данните за първите 4 месеца на годината