Военните разходи в света като цяло са нараснали рекордно миналата година, основно заради войната в Украйна. Годишните военни разходи в Европа са на най-високото си равнище от края на Студената война преди три десетилетия. Това обяви Стокхолмският международен институт за изследване на мира, цитиран от Reuters.
Глобалните военни разходи са нараснали с 3,7% в реално изражение през 2022 г. до 2,24 трилиона долара, информира международният институт.
Военните разходи на Европа като цяло са скочили през 2022 г. с 13%, главно заради нарастването им в Русия и Украйна, но много други европейски държави също увеличиха военните си бюджети и планират още увеличения през тази година на фона на нарастващото напрежение.
Авторите на доклада отбелязват, че военните разходи в Централна и Западна Европа са се върнали на нивото от Студената война. В Централна Европа те възлизат на 345 милиарда долара за миналата година и в реално изражение за първи път надвишават цифрата от 1989 г., като са по-високи с 30% от тези през 2013 г. Някои страни вече увеличиха разходите си за отбрана, други обявиха намерението си да го направят, и то до десетилетие.
Най-рязък ръст на военните разходи през миналата година в Европа е отбелязан във: Финландия (36%), Литва (27%), Швеция (12%) и Полша (11%).
САЩ продължават да са страната в света с най-големи военни разходи. През 2022 г. те възлизат на 877 милиарда долара, което се равнява на 39% от глобалния обем и е три пъти повече от военните разходи на Китай, който заема второ място в "класацията" по размер на военните разходи на държавите. Авторите на доклада отбелязват, че ако не беше инфлацията, която достигна най-високото си ниво от 1981 г. насам, ръстът на разходите в САЩ, възлизащ на 0,7%, щеше да е още по-голям.
Изследователят от института, Диего Лопес да Силва коментира, че няколко правителства имат планове от миналата година за увеличаване на разходите за армията, което означава, че може да се очаква по-нататъшно нарастване на военните разходи в Централна и Западна Европа.
Военните разходи на Украйна са нараснали с огромните 640% през 2022 г. Това е най-голямото годишно увеличение, според данните, с които разполага Стокхолмският международен институт за изследване на мира от 1949 г. насам. В тези разходи не е включена военната финансова помощ, която западните държави са осигурили на Украйна.
Според данните на института, военната помощ за Украйна от САЩ възлиза на 2,3% от общите военни разходи на САЩ за 2022 г. Въпреки че САЩ имат най-големите в света военни разходи, в реално изражение те са нараснали малко.
По данните на Стокхолмския международен институт за изследване на мира, военните разходи на Русия са нараснали с 9,2%. Институтът обаче уточнява, че тези данни може да не не са точни, тъй като от руското Министерство на финансите не дават точна информация по въпроса след началото на войната.