В Япония вчера официално стартира процеса на приватизация на националната система на пощенски-спестовните и застрахователните сметки (Japan Post Holdings Co.). В резултат на това ще се формира най-голямата в света търговска банка.

Очаква се, че активите на финансовата институция ще бъдат почти 350 трилиона йени (над 3 трилиона долара), което е 1,4 пъти повече от активите на най-голямата засега банка Citigroup ($ 2,22 трлн.) и почти два пъти активите на водещата японска банка Mitsubishi UFJ ($1,67 трлн.), посочват от РБК Daily.

Засега Japan Post е все още под 100% контрол на държавата, като обслужва 24 хиляди пощенски отдела и спестовни каси, където се съхраняват влоговете на населението на сума 188 трилиона йени. Сега на базата на този холдинг ще се създадат четири акционерни компании, едната от които ще оказва банкови услуги, втората - застрахователни, третата ще осъществява непосредствени пощенски доставки, четвъртата ще се заеме с управлението на пощенските клонове в цялата страна. Отчитайки парите по застраховките, активите на Japan Post ще се увеличат почти двойно.

Предвижда се приватизационният процес да трае десет години, завършвайки през март 2017. Първите акции на ново формираните компании ще се появят на борсата през 2010. Засега Japan Post с пълна сила се подготвя за пускането на кредитни карти и отпускане на ипотечни кредити и търси изгодни обекти за инвестиране на огромните си капитали.

Приватизацията на Japan Post бе една от централните точки в програмите на правителствата при последните два премиера. Тя остава приоритет и за работата на новия премиер Ясуо Фукуде, който в края на миналия месец смени подалия оставка Абе.

Против реформите са 400 хил. пощенски служители, поддържани от много депутати от управляващата Либерално-демократическа партия и реформаторите с много големи усилия успяха да прокарат спорния законопроект в парламента.

Експерт по международните отношения в Лондон посочва, че финансовите ресурси на националната пощенска система винаги са разглеждани като втори, неформален бюджет. Правителството имаше огромна финансова свобода и си позволяваше да пуска неоправдано скъпи проекти, като правило - в нужните на правителството региони и сфери. „Това бе ефективен способ за мобилизация на подкрепата на електората, който в хода на приватизацията ще изчезне и без който управляващата партия трудно ще спечели изборите".

Бизнес общността в Япония вижда в тази приватизация големи плюсове. Част от финансистите обаче се притесняват, че създаваната гигантска банка ще започне да доминира на пазара на индивидуални клиенти в страната.

Потенциалните възможности на Japan Post няма да се разкрият веднага. Сега това е държавна организация, основните финанси на която са вложени в държавни ценни книжа. За да се направи тази огромна структура ефективна ще е нужно много време и поне до 2010 конкурентите могат да не се безпокоят.