Икономическият ръст в Япония през последните три месеца на 2007 г. е бил 3,5%, съобщи днес японския кабинет на министрите. Това е малко по-ниско значение от правителствените очаквания, публикувани преди месец, но втората икономика в света се е развивала значително по-бързо, отколкото са прогнозирали експертите икономисти.

След изнасянето на като цяло позитивните данни, йената поскъпна, тъй като спекулациите за понижаване на лихвата по-късно през годината от Японската централна банка бяха опровергани. Напротив, член на борда BoJ е заявил, че било „обичайно" централната банка на една държава да повишава лихвените нива в страната паралелно със засилването на икономиката.

В Токио веднага след публикуването на доклада йената достигна 103.01 за един долар. Валутни специалисти считат, че йената може да ускори поскъпването си ако премине нивото 102.70, тъй като някои трейдъри са поставили там автоматични поръчки за покупка.

Едновременно с това индексът на японските акции Nikkei 225 Stock Average се повиши с 1.6% заради очакванията, че решението на Федералния резерв на САЩ да налее $200 млрд. във финансовата система ще помогне на износа в най-големия пазар за японски стоки.

Предвид значителното изтегляне от инвестиране в недвижими имоти, икономическият ръст в Япония се оказва доста солиден и спрямо предишното тримесечие е 0.9%. Инвестициите в недвижими имоти са паднали с 9.3% през миналото тримесечие. Без ефекта на имотния срив, ръстът на БВП сигурно щеше да е с годишно претеглените 5%, считат експерти.

Ръстът на износа се е оказал далеч по-силен от очакванията и според и според Ричард Джерам от Macquarie Securities в Токио това е аргумент в полза на доктрината за „отвързването". Повече от половината износ на Япония е към нововъзникващите пазари, докато износът за САЩ пада за пети пореден месец.

Поръчките от чужбина на машини от Япония са на рекордно равнище. Така например Matsushita Electric, най-голям производител на потребителска електроника в страната, очаква ръст от 25% на продажбите в Русия, Индия, Бразилия, Китай и Виетнам през следващата фискална година.

Според Масаки Фукуи, валутен специалист в Токио, докладът е показал до известна степен стабилността на японската икономика и също така говори, че Bank of Japan няма да пипа в скоро време лихвените нива, тъй като има загриженост за икономиката на САЩ. Следващата седмица мандатът на Тошихико Фукуи като гуверньор на централната банка изтича. Днес горната камара на парламента отхвърли номинацията на правителството за Тоширо Муто като заместник на Фукуи.

Все пак в сектора на недвижимите имоти се наблюдава положителния сигнал на по-малкия спад на започване на ново строителство - няколко процента през януари при 44% срив през септември.

Опасности за японската икономика има по линия на забавящия се експорт и по-високите цените на суровините, които подкопават печалбите и покупателната способност. Поскъпването на йената също влияе негативно на печалбите.

Според Томоко Фуджи от стратегическия отдел на Bank of America за Япония, икономическата ситуация драстично се е променила от началото на тази година. „Продуктовият цикъл тръгна надолу, цикълът на печалбата тръгна надолу, това е един различен свят".

Потребителските разходи са се повишили с 0.2% за тримесечието, но потребителското доверие е паднало на петгодишно дъно. Премиерът на Япония Ясуо Фукуда помоли миналия месец компаниите да повишат заплатите на работниците, чиито заплати за изминалите десет години паднаха с 11%. Премиерът е поискал от финансовия министър Хироко Ота да засили трудовия пазар в страната.

Най-големият автомобилостроител на Япония Toyota днес предложи на работниците си повишение на заплатите, еквивалентно на малко под $10 месечно. Главният икономист на Morgan Stanley в Токио нарече това „черна шега".

В свой доклад Bank of America прогнозира, че йената може да падне до 98 йени до края на юни. В прогнозите на банката се посочва също, че до 30 юни доларът може да спадне до $1.5800 за едно евро. За йената е позитивно съкращаването на лихвения диференциал със САЩ и по тази причина има валутни експерти, които вече виждат 80 йени за един долар в срок до две години. На заседанието на 7ми март Тошихико Фукуи и колегите му за пореден път оставиха лихвата в Япония 0.5% най-ниска от всички развити държави.

В следствие на слабия долар, който разяжда печалбите на японските компании, предприятия като Yamaha Motor могат да ускорят мерките за съкращаване на разходите си.

Интересна е позицията на най-голямата френска банка BNP Paribas, която счита, че евро до края на годината ще падне до 137 йени, също и до $1.37. Обръщането на посоката на евро ще бъде внезапно. „Затегнатата монетарна политика на ЕЦБ най-накрая ще убие (европейската) икономика".