На започналата тази сутрин осма кръгла маса с правителството, организирана от списание Economist, големите компании, банки и фондове ще разговарят с нашите министри как по-бързо бизнес средата и конкурентните предимства на страната ни да станат по-добри и по-привлекателни за чуждите инвеститори. Това заяви в предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Ирена Комитова, представител на Economist за България и организатор на дискусията.
Тя съобщи, че по време на форума ще бъдат обявени и данните от специално изследване за икономическата ситуация в България от Economist Intelligence Unit (EIU), проведено сред висши мениджъри в региона.
"Най-силно ме впечатли крайният извод на това изследване и прогнозата, която Economist ще сподели за България - по-оптимистичната прогноза за икономическото развитие на страната ни през следващата година в момента от всички други прогнози, които са правени досега", подчерта Комитова.
Темата а форума тази година е "Време за ново начало: Възстановяване на имиджа на България".
"Правителството на България е изправено пред две трудни задачи - да подобри имиджа на България и да помогне на страната да преодолее икономическите трудности. То ще трябва да убеди потенциалните инвеститори, че България е привлекателно място за правене на бизнес", заяви Ричард Еймс, програмен директор Конференции за Централна Европа, Близкия изток и Африка в Economist Intelligence Unit, който ще води дискусиите на форума.
Форумът бе открит от премиера Бойко Борисов, а министрите от икономическия екип на новото правителство - Трайчо Трайков, Александър Цветков и Росен Плевнелиев, ще представят своята програма за възстановяване на икономиката. Те ще отговарят и на въпроса на представители на бизнеса за перспективите пред България след избирането на новия кабинет.
В дискусията ще се включи и заместник-управителят на Българската народна банка Калин Христов.
Очаквайте подробности!
rumen221
на 09.12.2009 в 09:37:45 #1Приятели, ДНЕС по света бошуват едновременно: 1. Световна финансова криза; 2. Световна продоволствена криза; 3. Световна рецесия...!!! 4. Кризата у нас, обаче, е „структурно-управленска”, а най-голяма пречка за развитието ни е „Клиентската” система, наречена у нас „Обръчи от фирми”, които унищожават всички наченки на Пазарна икономика - ... Нали сме членове на Е.С., нали сме хора..., Свалихме Червените фашисти и сега ни управлява партия наречена "Граждани за ЕВРОПЕЙСКО РАЗВИТИЕ НА БЪЛГАРИЯ"... Живота на всички ни зависи от Бюджета..., или вземаме или даваме...!!! - Изминаха стоте дни. Завършиха ревизийте по министерства и Агенции. Правителството ВЕЧЕ ЗНАЕ, какво завари... Всички искаме да видим извънреден „Национален План за излизане от кризата”... Лично аз очаквам да видя следното в плана...: 1. Основен принцип: „Подкрепа на националните инвестиции в български фирми и гражданите, чрез „челенасочен и умерен финансов протекционизъм.” 2. Цели на мерките: - Възстановяване на общественото и на партньорите ни доверие в икономиката ни; - Финансова подкрепа само за „реформи в държавните системи, износно ориентиран икономически растеж и работни места”; - „Ремонт” на банковата система, за да се възстанови нормалното кредитиране, при поносими лихвени нива в условия на криза – лихвата на БНБ + макс. 3%; - Изкупуване от ББР(Българската Банка за Развитие), на онези части от жилищните кредити, за единствените жилища на гражданите, които са „необслужваеми” и последващо разплащане с гражданите. - Засилване на фискалните регулаций и въвеждане на „драконовски” данъчен и финансов контрол НАД ВСИЧКИ ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА, за да се възстанови доверието в правителството, на гражданите и партньорите. 3. Метод за прилагане: „Стимулирането на икономиката и подпомагането на такива български физически и юридически лица, чрез които ще се окаже най-голям положителен ефект на производствената свера и преди всичко износно ориентираните”. 4. Годишен ресурс: Ресурса трябва да е около 1% от БВП, отделени чрез политиката на „Фискален излишък” и превишението на Валутния резерв от 1.8 милиарда. 5. Схема за финансирането: І.Етап. Основна схема на разпределение: - 1,2 милиарда, за първите 18 месеца - инвестирани чрез Бълг. Банка за Развитие(ББР) В БЪЛГАРСКИ ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА, с лихва БНБ+1%; - Не по-малко от 3 милиарда за следващите 24 месеца - инвестирани чрез ББР. Допълнение към програмата; - 400 мил. „целеви” резерви на БНБ, за гаранций на износно ориентирани производства, неограничени във времето; - Държавни гаранций и национално съфинансиране и инвестиране в енергетиката и инфраструктурата от 1 милиард., през първите 18 месеца; ІІ.Етап. - 5 милиарда, за целево финансиране на национално ниво, след първия етап, чрез по-гъвкави схеми за финансиране отново, чрез ББР, през следващите 24 месеца. БОЙКО, ПАРИТЕ ГИ ИМА..., ЧАКАМЕ...!!!