Изменението на климата влошава ситуацията със световния глад и особено с изхранването на Африка, но именно на Черния континент се срещат над 30 000 ядливи растителни вида, които биха могли да се превърнат в жизненоважен източник на храна - някои от тях са познати от хиляди години, но днес остават пренебрегнати. Това пише в The Conversation проф. Тафадзванаше Мабхауди - водещ учен по въпросите на климатичните промени в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.
Не е само храна за бедни
На практика 60% от калориите, консумирани в Африка, идват от три основни култури - ориз, царевица и пшеница. Те обаче не са достатъчно устойчиви на екстремните понякога жега, влага или суша и заради слаби реколти 20% от африканците са изправени пред глад.
Решението е буквално под носа им. Популярни в миналото видове като папуда (известен като птичи боб у нас), гълъбов грах или сорго могат да виреят на места, където основните култури умират. Проблемът е, че тези растения са тежко стигматизирани като "храна за бедни" и познанията за отглеждането им постепенно изчезват.

Източник: GettyImages
Пренебрегването на агробиоразнообразието в полза на монокултурите е направило земеделските стопани "уязвими на външни сътресения", така че са необходими правителствени стимули, за да се върнат пренебрегваните култури в масовия сектор. Използването на африканската съкровищница от растително разнообразие не само ще позволи на страните от Африка "лесно да се изхранват", но и ще "подобри устойчивостта на растенията по време на климатични промени", пише професорът.
Решение и за други части от света
Две трети от световните хранителни доставки са съставени от само 4 култури - царевица, пшеница, ориз и соя, отбелязва Би Би Си. Според британската медия възраждането на забравените култури може да съдържа отговори на много от най-належащите хранителни проблеми на земното кълбо.
Инвестирането в забравени местни растения може да намали зависимостта от основните продукти, но също така и от вносните култури и замърсяването от техните вериги на доставка.

Източник: GettyImages
Например, в Малайзия - където селското население също разчита в голяма степен на прости въглехидрати - дърветата моринга, бамбарските земни орехи и плодовете кедондонг са някои от слабо използваните култури, които могат да обогатят хранителния режим на хората.
Тъй като затоплянето на климата застрашава основните култури, "диверсификацията на храненето е от решаващо значение за бъдещето на човечеството", казва ръководителят на международния изследователски център Crops For the Future пред Би Би Си, като забравените местни растения често са сред най-устойчивите и хранителните.
projekt
на 21.01.2024 в 19:40:28 #3nsmilitia ........ ти показваш че си много ограничено същество. по същия начин мисли голяма част от католиците и запада за православните християни и източно европейци каквито сме ние българите. те не ни смятат за хора. дори в Англия след самите англичани са бившите колонии - индийци, пакистанци.....и чак след това сме ние. от любезност и лицемери може и да ти се усмихнат, но за тях ние винаги сме 3 и 4 качество хора. както ние може да се усмихваме на ромите....те винаги си остават роми. навън може да си говорим колко сме добри и широко скроени.....но в душата си винаги ще ги мразим и не харесваме и те винаги ще си останат "други". същото е отношението към православни източно европейци. а и защо да не стават.......защото добрия бял човек от столетия ги държи бедни и им краде суровините.....затова ли са лоши. че американци, французи, англичани, белгийци.....са ги ограбвали столетия и продължават да го правят. прочети малко история и ще разбереш за делата на "добрия бял човек" ако ти е интересно може да прочетеш тази статия. нарочно е от DW за да не кажеш че е руска пропаганда. според някой белгийския крал Леополд II е отговорен за смъртта на повече от 10 милиона човека в Конго. и да кажеш че хората в Конго са виновни че са бедни и гладни си е висша форма на цинизъм и лицемерие. Белгия......голямата европейска демокрация.....така че е добре когато говориш и обясняваш за живота и стандарта на западните държави, да помислиш малко откъде идва тяхното богатство и може да се изненадаш откъде е. и няма нищо общо с работа, с акъл или други възвишени думички. обикновено то идва от убийства и грабежи. същото важи за САЩ където робския труд направи неимоверни богатства на "белия човек", може да потърсиш информация за зверствата на Франция в Африка. и другия път когато коментираш че руснаците измествали французите в Африка това не е защото руснаците са "добри" или "лоши", а защото французите са били много, много лоши. кражби, убийства, изтезания......това са правили французите и правеха доскоро в някой държави които ги изгониха. прочети историята на Англия....великата империя, владяла морета и океани. колко хора са избити в Индия, колко злато и скъпоценни камъни са откраднати..... но е добре да прочетеш, а не да коментираш първо сигнално какво били руснаците и как избили племената в Аляска и Сибир. прочети и виж за твоите "идоли" тогава говори за лошите черни......
nsmilitia
на 21.01.2024 в 15:22:09 #2Гладът в Африка е полезен в известен смисъл. Така редуцира тая черна биомаса, която знае само да яде, пие и да се размножава. От черните нищо не става!!!
projekt
на 20.01.2024 в 11:23:01 #1Не може "посолството" не дава. То това е целта. Да си зависим от внос и да слушаш. Ако не слушаш няма храна, няма нови заеми..... Спомнете си т.нар "Виденов зима"