26 браншови организации от "Земеделие" обявиха, че от 18 септември започват ефективни протестни действия в цялата страна.
На среща в Арбанаси е взето решение за безсрочен национален протест и се е формирал инициативен комитет.
Земеделците са убедени, че решението на парламента и на правителството България да възобнови украинския внос на земеделска продукция е пагубен и ще унищожи българското селско стопанство.
Браншовите организации ще покрият цялата страна, като в протестите ще се включат земеделци, но и техните семейства и работници. Инициативният комитет очаква над 1 млн. души да подкрепят протестите.
Протестът ще бъде до прегласуване на решението на парламента от днес. На брифинг бе обявено, че се прекратяват преговорите с държавата и започва от идната седмица блокади на гранични пунктове и главни пътища, но без да се уточнява къде и кога.
На 19 септември протестът ще блокира София.
Също така инициативният комитет заяви, че не приемат тези 63 млн.лв. компенсации, които им се предлагат.
Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, цитиран от БНР, обяви исканията на сектора към държавата:
- Продължаване на забраната на внос на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица от Украйна.
- Въвеждане на забрана за внос на нерафинирано сухо мляко, пресни и замразени плодове и зеленчуци, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна.
Земеделците искат още изплащане към земеделските производители към 30 септември на пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство следствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта.
Секторът иска да бъде осигурен контрол по спазване на забраната, както и да се завиши контролът за произхода и качеството, да се изплати държавната помощ към земеделските производители с пропаднали площи, както и да бъдат осигурени необходимите средства за пренотифициране на съществуващите държавни помощи, както и за нови държавни помощи, включително за инвестиционни и минимални помощи по де минимис (de minimis).
bajbor
на 15.09.2023 в 10:03:30 #5Да изкарат комбайни и вършачки от нивите на пътищата и гасят и зарязват да видим как ще ги вдигнат "паяците"
ISIS
на 15.09.2023 в 04:11:54 #4Напред с комунистите .Научени от 50г руССко робство да не работят ,а само далаверки да въртят , сега се озорват. Е в един моемнт ще се наложи и да се работи . не само бирички и субсидийки. Няма ника да се учудя ако мутрафанова има пръст в това. Те в руССкият свинарник търсят само неграмотници и мързели да си вързват гащите.
friend
на 14.09.2023 в 22:00:04 #3Истината е малко по-различна от това, което вие разказвате тук. Дотирани са основно онези отрасли от земеделието, които носят много пари. Това са именно пшеницата и слънчогледа.... където няколко човека с необходимата техника могат да обработват стотици декари. Нашата първокачедтвена пшеница се изнася, а се внася фуражно зърно, като това не е от вчера, а от времето на соца. Затова, като отидеш в Турция хлябът им е много вкусен, а у нас не е. Отговорни за това са десетина човека, които хем вземат субсидиите, хем продават нашето зърно на високи цени в чужбина, защото е първо качество..... т.е. печелят и от едната страна и от другата. Те са хората, които вдигат цената на хляба и на олиото. Спомнете си, че олиото у нас миналата година надхвърли цената на зехтина. Сега печалбата на тези хора е застрашена от вноса от Украйна. Точно те организират протестите. Ако се направи така, че който взема субсидиите да бъде задължен да продава зърното си на българския пазар, то тогава цените на хляба и олиото ще се променят към поевтиняване.
aleksander-gergov
на 14.09.2023 в 20:54:05 #2Да го лапат този хляб за 2,40 лева минимум за 800 грама
blacklis7e-d
на 14.09.2023 в 18:48:59 #1Не вярвам да съберат 1 милион души тия робовладелци. Най много със 100 трактора да опушат комарите и да светнат в червено всички детектори за замърсяване. А впрочем , под евро4 замърсители можеха ли да влизат в центъра??