Служителите в Америка се завръщат на работните си места с по-бавни темпове от тези в Европа. Това може да се дължи на факта, че много от тях са били уволнени още в началото на пандемията, което ги кара да преосмислят кариерата си като цяло. За разлика от тях повечето от служителите в Европа са само временно освободени от работа или са получават подкрепа от правителствата, като в същото време запазват работата си, пише Business Insider.
Заетостта в САЩ все още е под нивата от преди пандемията. Според анализатори от Capital Economics грешката, която прави САЩ е в твърде високите обезщетения за служителите, съкратени от работа. Резултатът може да се види в настоящата ситуация по отношение на заетостта - работниците се колебаят дали изобщо искат да се върнат на работа.
За разлика от САЩ, в Европа служителите бяха свързани с работните си места чрез правителствени схеми и субсидии, с помощта на които да не се стига до крайни мерки като уволнение. Ето защо нивата на заетост в Европа остават до голяма степен непроменени, спрямо нивата от преди пандемията.
В САЩ обаче милиони загубиха работата си, а безработицата нарасна в началото на пандемията.Страната увеличи обезщетения за безработица. Само през ноември 4,3 милиона работници са напуснали работата си. Според анализаторите заетостта в САЩ е с 2% по-ниска от тази от преди пандемията.
Някои от съкратените американци споделят, че увеличените обезщетения за безработица им позволяват да променят живота си, да започнат бизнес, да учат и т.н. От там дойде и вълната на голямото напускане на работни места и търсене на по-добре платена работа.
Все още има цял куп причини за недостига на работна ръка. Повечето все още се страхуват от зарязаване с ковид. За някои заплатите са твърде ниски и търсят нови възможности.
Друга е ситуацията в Германия например. Скорошни проучвания на икономисти от Масачузетския технологичен институт, Университета в Кьолн, Лондонското училище по икономика и Калифорнийския университет в Бъркли установяват, че работниците с ниски заплати в Германия подценяват възможността за това да си намерят по-добре платена работа.
"Разбира се подобни изводи могат да се направят и за нископлатената работна сила в САЩ". След настъпване на на пандемията обаче много неща се променят", казват анализаторите.
При работните места в САЩ има много повече текучество, докато в страни като Германия по време на COVID, хората остават на работните си места, а правителството осигурява част от заплатите, като помага на работодателите.