От енергийното министерство разясниха основните принципи за либерализацията на пазара на ток, тъй като от 1 юли небитовите потребители трябва да изберат своя доставчик.

До 10 юни компаниите трябва да подадат чрез избрания нов доставчик заявление към едно от трите електроразпределителни предприятия, които работят на територията на България. 

КЕВР се подготвя за либерализацията на пазара на ток

КЕВР се подготвя за либерализацията на пазара на ток

Регулаторът утвърди типов договор за продажба на ток на небитови потребители

Според експертите в енергийното министерство ползите от излизането на свободния пазар за небитовите потребители са възможност да се избере подходящ посредник спрямо профила на потребление и конкуренция между доставчиците на електрическа енергия и постигане на по-добри условия за потребителите.

Ако до 10 юни 2021 г. фирма не е избрала доставчик и не е подадено заявление за снабдяване с електроенергия през свободния пазар, тя ще се снабдява от досегашния си доставчик, но като доставчик от последна инстанция. Важно е да се знае, че ролята на доставчика от последна инстанция е да снабдява при инцидентни, извънредни обстоятелства и цените там са значително по-високи.

Пасивното поведение от страна на потребителите в този случай е неприемливо, защото ще доведе до повишаване на сметките им за електроенергия.

По-скъп природен газ през юни, но без промяна в цената на парното и тока

По-скъп природен газ през юни, но без промяна в цената на парното и тока

КЕВР утвърди цена от 45,27 лв./MWh

Договор за доставка на ток по свободно договорени цени може да се сключи с всеки търговски субект, който притежава лицензия за извършване на дейността "търговия с електрическа енергия". Информация за всички лицензирани доставчици на ток има на сайта на КЕВР https://portal.dker.bg/registri/litsenzii

Избраният доставчик на ток за небитовите клиенти трябва да бъде и координатор на балансираща група в съответствие с Правилата за търговия на електрическа енергия.

При сключване на договор за доставка на електрическа енергия по свободно договорени цени страните сключват договор за комбинирани услуги, като предмет на този договор са продажбата на електрическа енергия и плащането на всички използвани от крайния клиент услуги, в това число - за мрежови услуги и за "отговорност за балансиране".

КЕВР очаква до 1,5% по-скъп ток след либерализацията на пазара

КЕВР очаква до 1,5% по-скъп ток след либерализацията на пазара

Освобождаването на цените влиза в сила от 1 юли

При доставка на електрическа енергия по свободно договорени цени, цената за задължения към обществото се начислява във фактурата отделно от цената на електрическата енергия.

От КЕВР създадоха платформа за сравняване на цените на отделните участници и определиха правилата за работа с нея. Платформата е достъпна на следния интернет адрес: https://platforma.dker.bg/, както и на http://ofertizatok.bg/.

Достъпът до платформата е безплатен. Тя осигурява условия за еднакво третиране на електроенергийните предприятия при сравняване на офертите за доставка на електрическа енерги.

Платформата осигурява критерии, с които да се извършва сравнението, включително услугите, които са публични. Предоставя точна и актуална информация, включително датата на последната актуализация. Платформата е достъпна е за хора с увреждания, лесна за сетивно възприемане, функционално пригодна, разбираема и стабилна, пишат от МЕ.

В платформата има процедура за съобщаване на наличието на неточна информация относно публикуваните оферти. Извършва сравнения, като обработването на лични данни се ограничава до данните, необходими за сравняването.

Работодателите са доволни от либерализацията на пазара на електроенергия

Работодателите са доволни от либерализацията на пазара на електроенергия

АОБР искат КЕВР да премине към нов модел на финансиране по подобие на БНБ и КФН, за да е успешна и пълна промяната в закона

Търговците на електрическа енергия са длъжни да предоставят на оператора на платформата ежемесечно актуална информация за офертите си за крайните клиенти с очаквано годишно потребление под 100 000 kWh, както и за клиентите с по-голямо потребление.

Търговците на ток осигуряват информация за платформата във фактурите на клиентите или в приложения към тях.

От ведомството предвиждат някои рискове при либерализацията на пазара на ток.

Риск да не се информирате своевременно за актуалните офертите за доставка на електрическа енергия и да не сключите договор с доставчик на електрическа енергия при най-добри за Вас условия;

Риск да получавате своята електрическа енергия на по-висока цена от доставчик от последна инстанция, ако не сте направили своя избор на търговец на електрическа енергия до 30-ти юни 2021 г. включително, а на практика - до 10 юни 2021 г.

Хората подготвени за либерализацията на енергийния пазар

Хората подготвени за либерализацията на енергийния пазар

Депутатите гледат на първо четене промените в Закона за енергетиката

Реално можете да сменяте доставчика си на ток всеки месец. Административната процедура за смяна на доставчик на ток започва с подаване на заявление чрез избрания доставчик в електроразпределителното предприятие от 1-во до 10-то число на всеки месец и важи за следващия календарен месец.

Възможно е да имате условия от доставчика си на ток за неустойки при предварително прекратяване на договора Ви за доставка. Ако сте били служебно прехвърлени към доставчик на ток на 1 октомври 2020 г., нямате такива неустойки, пишат от МЕ.

Ако например сключите договор с доставчик на 20-ти януари, той от Ваше име (или Вие самите) би могъл да подаде заявлението за смяна на доставчик в периода 1ви-10ти февруари и реално договорът Ви ще важи от 1ви март.

Ако имате непокрити стари задължения, електроразпределителното предприятие е задължено да Ви откаже процедурата по прехвърляне на нов доставчик на електроенергия, докато покриете старите задължения. Ако използваме горния пример, в този случай, ако покриете задълженията си през март, ще можете да се прехвърлите на новия си доставчик през април.

При използване на платформата на КЕВР за получаване на оферта от доставчик, трябва да предоставите контактни данни за връзка с Вас. Бъдещият Ви доставчик на ток ще използва тези данни, за да се свърже с Вас и да Ви предостави необходимите документи, за да се придвижи процедурата, обясняват от енергийното министерство.

На платформата са качени само стандартните условия на доставчиците. Тоест, ако потребителят се свърже директно с доставчика, той може да им предложи и по-добри условия в зависимост от тяхното потребление.

Когато избира доставчик, всеки потребител първо гледа цената, но това е само едно от условията в договора. Обикновено тези, които предлагат най-ниска цена, включват клаузи в договорите си, че цената е валидна към настоящия момент и търговецът има право едностранно веднъж или два пъти в рамките на договора да я променя. Когато има такава клауза, потребителят е в много по-неизгодно положение. Клиентите не бива да се подвеждат и да гледат единствено ниската цена, а и да обръщат внимание на договора в неговата цялост, съветват от МЕ.

Своеобразен гид в процедурата за смяна на доставчик на електроенергия може да бъде бъдещият Ви доставчик на електроенергия.

Повечето доставчици на електроенергия покриват голяма част от административната работа вместо клиента. Процедурата трябва да бъде изпълнена всеки път, когато сменяте доставчика си на електроенергия и стартирането й започва с подписване на договор с бъдещия Ви доставчик.

В съответното електроразпределително предприятие, което Ви обслужва, трябва да бъде подадено заявление за смяна на доставчика на електроенергия. Такива заявления могат да се подават само между 1во и 10то число на месеца и важат от началото на следващия календарен месец.

Свободният пазар на ток съществува в България отдавна. За разлика от регулирания пазар, на който Комисията за Енергийно и Водно Регулиране (КЕВР) определя цените, на свободния пазар цените се определят чрез свободно договаряне, с изключение на утвърждаваните от регулатора цени на мрежови услуги и такса "задължение към обществото".

Стандартизираните Товарови Профили са формули, предложени от електроразпределителните предприятия и одобрени от КЕВР, спрямо които месечното ви отчетено количество електроенергия се разпределя в часови интервали.

Пазарът на ток работи на времеви интервали от един час или (в някои случаи) - на петнадесет минути. Когато се използва електромер с почасово отчитане, остойностяването на електроенергията е съгласно почасовото ви потребление. Ако разполагате с електромер, който отчита само месечното количеството електроенергия и инкасатор идва да отчита електромера Ви (голяма част от електромерите в България), тогава не е възможно да се засече кога точно сте консумирали енергията. Заради това са въведени стандартните товарови профили, допълниха от МЕ.