От страна на "Росатом" е потвърдено желанието за участие в реализацията на проекта АЕЦ "Белене", но, разбира се, очакваме крайната дата - 19 август, когато ще видим всички заявления на компаниите, които искат да участват в реализацията на този проект.
Това заяви в сутрешния блок на БНТ енергийният министър Теменужка Петкова.
Тя обаче не пожела да коментира колко са общо кандидатите, които имат интерес да инвестират в "Белене".
Петкова не смята, че би имало реакция от страна на Европейската комисия, ако "Росатом" спечели проекта.
"За нас е важно да успеем да реализираме нашата идея за осъществяване на проекта АЕЦ "Белене", защото той ще бъде необходим за енергийната сигурност на страната в следващите години", допълни тя.
Петкова поясни, че след този първи етап следва изготвяне на листа с конкретните компании, които министерството иска да работи и след това да бъдат обсъдени съответните варианти за оферти.
Срокът, който сме предвидили за приключване на процедурата е 12 месеца, уточни Петкова.
За държавното посещение в Туркменистан, на което беше обсъдена и възможността за внос на газ от каспийската държава, Петкова подчерта, че Туркменистан е четвърта в света по запаси на природен газ.
"Това е Каспийският регион, на който ние изключително много разчитаме, за да реализираме своите приоритети за диверсификация", допълни тя.
Енергийният министър уточни, че дебатът за статута на Каспийско море, който преди е възпрепятствал доставянето на природен газ от Туркменистан, е бил уреден през миналата година.
По отношение на газовата борба на страната енергийният министър заяви, част тя от концепцията за изграждане на газоразпределителен център на територията на България.
Петкова поясни, че газ за борсата се очакват от Русия, също азерски природен газ, доставки на втечнен природен газ от САЩ и гръцката компания "ДЕПА".
Тя отбеляза, че при всички случаи борсата ще се отрази на пазара.
Във връзка с натрупаните задължения на "Топлофикация София" и създалото се напрежение между дружеството и "Булгаргаз", тя заяви, че се търси начин за решение на този въпрос извън съдебна зала.
Петкова успокои, че могат да бъдат спокойни, тъй като заплаха за отоплителния сезон.
friend
на 14.08.2019 в 22:29:41 #4Наско ЕК няма против. И ако питаш хората из България и те искат Росатом да го завърши. Но задокеанските ни окупатори ще направят всичко възможно да спрат този евентуален енергиен възход на държавата ни. На тях им трябват роби, без права, без ресурси. ---------------------- 1. Хората в България знаят за руските издънки в ядрената област. 2. Никой от хората в България не знае каква би била цената на ел енергията.Това е изключително непечеливш ход...подобен на Кремиковци. - Няма суровина. Реакторите са руски. Ще бъдат строени от руснаци. Ще бъде управлявана от руснаци. Продукцията ще бъде пордавана от руснаци. Отпадъците не е сигурно, но за сега се говори, че ще се строят хранилища за РАО у нас... т.е. радиоактивните отпадъци ще останат в България. Аз не виждам как Българите и България ще спечели от този проект. Наско, ако знаеш - кажи ми. В същото време Турция строи две АЕЦ. Гърция иска да си строи също. Румъния си има. Т.е. пазар няма, а ние ще трябва да изкупуваме тока на руснаците у нас по цени определени от тях и при поемане на целия риск. Нелепа ситуация. Ние инвестираме нещо, което ще носи печалба на Русия, а не на България????
koshera
на 14.08.2019 в 12:31:45 #3Реактора си е руски .Росатом да си го продават, на когото поискат
bgpluss
на 14.08.2019 в 10:16:23 #2Да живее Българо-Съветската=Руско-българската дружба!
bgpluss
на 14.08.2019 в 10:11:01 #1Ура!