Министрите от кабинета "Борисов-3" одобриха доклад за резултатите от мерките за изграждане на нова ядрена мощност на площадка №2 в АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от Министерски съвет.
Работна група от експерти от АЕЦ "Козлодуй", АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности" и международни експерти са изготвили доклад, в който се отбелязва, че се подкрепя реализацията на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" с наличното оборудване от проекта за АЕЦ "Белене", информират от МС. В изявлението на министър Петкова не се посочва при това положение каква би била съдбата на проекта "Белене", който правителството също размрази.
До 10 години България може да има изградена нова ядрена мощност. Проектът е в контекста на постигане на целите на Европейския съюз за климатична неутралност до 2050 г. и диверсификация на енергийните ресурси.
Според гласувания доклад министърът на енергетиката трябва да предприеме необходимите действия за пълно използване на капацитета на одобрената със заповед на Агенцията за ядрено регулиране площадка №2 в АЕЦ "Козлодуй" за изграждане на нова ядрена мощност, включващо рационалното използване на доставеното оборудване за АЕЦ "Белене".
Министърът на енергетиката трябва да организира изготвянето на модел за финансово структуриране на проекта за изграждане на нова ядрена мощност и на правен анализ на приложимата национална, европейска и международна правна рамка. Предстои да бъде разрешено продължаване на действията по проучване на възможностите за изграждане на нова ядрена мощност чрез използване на нови ядрени технологии за малки модулни реактори.
Теменужка Петкова припомни, че на 14 октомври 2020 г. Министерският съвет прие решение, с което беше даден мандат на АЕЦ "Козлодуй" да влезе в преговори с американски компании, които разработват последните достижения в областта на ядрената енергетика.
"Целта бе да търсим възможност за реализация на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" на одобрената с решение на Агенцията за ядрено регулиране площадка №2 в АЕЦ "Козлодуй" и влязлата в сила оценка за въздействие на околната среда по отношение на този проект", подчерта Петкова.
В хода на работата на групата са проведени разговори, разменена е кореспонденция, включително с колегите от "Уестингхаус", тъй като три са одобрените технологии по ОВОС. Едната технология е американската за реактори "AP 1000", другите две са руски технологии, които са реакторите за АЕЦ "Белене", уточни министър Петкова.
По думите на премиера това са изключително важни инфраструктурни проекти, които гарантират и националната сигурност, и енергийната сигурност, и диверсификацията. "Мисля, че след 7-и, ще отидем и на 8-и реактор", заяви Бойко Борисов в хода на заседанието. Премиерът определи доклада като добра стратегия, в която има записани важни и бързи стъпки за действие по проекта.
По информация на изпълнителния директор на АЕЦ "Козлодуй" Наско Михов този проект не е лесен, но при добра организация можем до десет години да пуснем един нов блок, категоричен бе той.
MyH4o
на 21.01.2021 в 20:22:17 #3#3 - Енергетиката в България съществува отдавна, но АЕЦ започва да се строи през 70-те. Сигурно правиш разлика между капиталово строителство и експлоатация със собствени сили - разбирай кадри, и времето и усилията нужни за тези кадри. Що се отнася до пазара, винаги е имало и ще има пазар на енергия на Балканите - а играчите, които наистина мислят за страните си, вече построиха АЕЦ-ове. Икономическата логика която ми цитираш понастоящем е подчинена на предадената държавност, която фалира икономиката и населението чрез многопластово ограбване. Един от елементите на това ограбване е ударното затваряне на източниците на евтина енергия - блокове 1-4, и замяната им със "зелена" енергия с неколкократно надута цена. Да, неизбежно старите блокове трябваше да бъдат затворени, но България го направи при самоубийствени условия. ТОВА СА ПРЕСТЪПЛЕНИЯ БЕЗ ДАВНОСТ!
krasengn
на 20.01.2021 в 23:46:26 #2Енергиен отрасъл има още преди повече от сто години у нас. Ядреното гориво се купува и има много желаещи да ни продават. Кадрите се създават и продължават още да се обучават с държавни пари, както и всички други кадри: лекари, учители и т.н. Държавните пари сега са много повече от държавните пари при комунистите. Съответно сега се обучават и т.н. много повече. Големият "брат" повече не иска да взима отработеното ядрено гориво даже срещу заплащане. Затова сега си строим наше хранилище. Ако не бяхме затворили 4 блока хранилището щеше да бъде огромно и ужасно скъпо. Няма пазар за електроенергията. Не става само да строиш, трябва и да продаваш...
MyH4o
на 20.01.2021 в 19:56:50 #1Лошите комунисти създадоха цял енергиен отрасъл, обучиха кадри на световно ниво, и осигуриха ядрено гориво и извозване на отпадъците извън страната. Неизчислими са печалбите и престижа, които това донесе на България. За 30 години "демокрация", предатели успяха да затворят 4 от 6-те блока, и "успешно" да поставят на карта самото съществуване на този отрасъл с неадекватните си действия и бездействия. Това са прстъпления БЕЗ ДАВНОСТ!