Много е трудно да се управлява голям световен бизнес. И не само, защото непрекъснато трябва да вземат под внимание много пазарни и икономически фактори и да се разработват различни стратегии. 

Често големите корпорации са изправени пред законодателни изисквания, които невинаги успяват да изпълнят. Това води до ситуации, когато корпорациите трябва да плащат огромни глоби на властите, за избегнат по- тежки съдебни решения. 

По-долу разказваме за десетте най-големи глоби в историята на корпорациите.

Снимка 289029

Източник: GettyImages

10. Credit Suisse

През 2014 г. швейцарската банка бе глобена с 2,88 милиарда долара. Американските власти признаха, че Credit Suisse е виновна за укриване на данъци. 

Скандалът избухна, когато сенаторите Джон Маккейн и Карл Левин обвиниха Credit Suisse, че тя е помогнала на 22 хил. американци да укриват данъци и по този начин да скрият от облагане $ 12 милиарда.

Според властите банката активно е помагала на своите клиенти да мамят властите на САЩ, криейки активи и приходи от незаконни и недекларирани сметки. Credit Suisse не само е знаела за тези незаконни дейности, но също така доброволно е допринесла за тях.

Снимка 341652

Източник: iStock

9. GlaxoSmithKline

През 2012 г. GlaxoSmithKline плати глоба от 3 милиарда долара за измами и нелоялна популяризация на лекарства. Фармацевтичната компания е подкупила милиони лекари, за да предписват нейни лекарствата, независимо от диагнозата и нежеланите реакции.

Те са препоръчвали употребата на лекарствения препарат Wellbutrin, не по предназначение, от 1999 до 2003 година. 

Лекарите са подкупвани по различни начини за да предписват лекарството за отслабване, лечение на сексуална дисфункция, дефицит на вниманието и хиперактивност, въпреки че той е одобрено само за лечение на депресия. 

От 1998 г. до 2003 г. GSK препоръча американският антидепресант Paxil за лечение на депресия при хора на възраст под 18 години без одобрението на педиатър. 

С разпространението на Avandia, използвано при лечението на диабета, компанията не посочва някои противопоказания в описанието на лекарството в периода 2001-2007 година. 

Снимка 222248

Източник: GettyImages

8. Goldman Sachs 

През април 2016 г. инвестиционната банка Goldman Sachs изплати повече от $5 милиарда за извънсъдебно уреждане на обвинение от властите в САЩ за измами при продажбата на ипотечни облигации в периода 2005-2007 година. 

Министерството на правосъдието на САЩ нарече действията на банката "една от причините за финансовата криза". 

В резултат на действията на банката инвеститорите са понесли милиарди долара агуби.

Снимка 230400

Източник: EPA/БГНЕС

7. Anadarko Petroleum

През 2014 г. американската петролно-газова компания Anadarko Petroleum Corp. плати глоба от $5,15 милиарда за замърсяване на околната среда. 

Става дума за нанесени екологични щети в продължение на 85 години от нейното дъщерно дружество Kerr-McGee.

"Лъвският пай" от тези средства (4,4 милиарда долара) е насочен към почистване и възстановяване на замърсдените места. 

Според американските власти, компанията е отговорна, замърсяването на езерото Мийд, Невада с моторно гориво, за радиоактивно сметище в землището на коренните жители на Америка - индианците Навахо, за канцерогенни радиоактивни отпадъци, съхранявани на територията на населени места.

Снимка 322695

Източник: flickr.com

6. Citigroup

Министерството на правосъдието на САЩ и финансова корпорация Citigroup постигнаха през 2014 г. споразумение за уреждане на искове срещу банков регулатор за продажба на високорискови ипотечни облигации на инвеститорите.

Citigroup Financial Corporation, през която преди кризата от 2008 г. са преминали ипотечни инструменти на обща стойност 90 милиарда, плати голяма глоба от $7 млрд. за продажба на ценни книжа без необходимото информиране на инвеститорите за техните рискове. 

Регулаторните органи поискаха още по-голяма санкция - 10 млрд. долара, докато представителите на Citi бяха готови да платят за 4 млрд. долара.

Снимка 218437

Източник: GettyImages

5. BNP Paribas 

През 2014 г. най-голямата френска банка BNP Paribas SA и американските правоохранителни органи се договориха за споразумение, по силата на което банка плати глоба от $8.9 милиарда и понесе и други наказания, наложени за нарушаване на наложени от САЩ международни финансови санкции. 

Американските власти събраха информация за транзакциите, чрез които в продължение на 5 години BNP чрез чуждестранни регионални банки е прехвърляла средства, свързани с компании и правителствени организации на Судан, срещу които бяха приложени санкции на САЩ. 

Общо са проучени такива преводи за 100 милиарда долара. Разследването се съсредоточи върху трансфери на стойност 30 милиарда долара, които по мнение на разследващите са били умишлено скрити от контрол. Повечето от тези сделки бяха свързани със Судан. 

4. JPMorgan Chase

Снимка 217081

През 2013 г. JPMorgan Chase & Co. Плати на властите в САЩ рекордните 13 милиарда долара за прекратяване на разследването по отношение на машинации и измами, свързани с продажбата на ипотечни облигации до 2008 година. 

Тази сума включва плащания към потребителите в размер на $4 млрд. и $ 9 милиарда в други плащания и глоби. От тези $9 млрд. са изразходвани около 4 млрд. д. за уреждане на искове от Федералната агенция за жилищно финансиране във връзка с предоставянето на невярна информация при продажбата на ценни книжа, обезпечени с ипотека. 

Обвиненията произтичат от факта, че инвестиционната банка Bear Stearns, оказала се на прага на фалита през пролетта на 2008 г. и впоследствие купена от JPMorgan Chase, от 2005 г. до 2007 г., е подвела своите инвеститори, продавайки им ценни книжа на базата на ипотечни кредити, при които вероятността за не издължаване е била много висока. 

Банката твърди, че е информирала купувачите, включително Fannie Mae и Freddie Mac, за качеството на заемите в тези финансови инструменти. 

 

Снимка 324090

Източник: iStock

3. Volkswagen

През 2016 г. германската компания плати глоба от 14,7 млрд. долара на американските собственици на дизелови автомобили от тази марка, а също и като глоба на американските власти. 

Както се оказа, компанията е използвала приложение, фалшифициращо резултатите от тестовете за емисиите вредни вещества в атмосферата на автомобилите, работещи с дизелово гориво. 

В САЩ са продадени почти половин милион от тези коли. Американското министерство на правосъдието обяви, че след като плати глобата, към Volkswagen, няма да има повече претенции по този въпрос. 

Това е най-голямата глоба в автомобилната сфера в историята на САЩ. 

Снимка 245019

Източник: GettyImages

2. Bank of America

Огромната глоба $16,65 милиарда стана най-голямата в историята на Съединените щати при уреждането на спор между корпорация и американското правителство.

Наказанието бе наложено на Bank of America за това, че в инвестиционните й пакети са били включени ценни книжа, обезпечени с ипотечни кредити, които не са били толкова стабилни, колкото са представени на инвеститорите. 

Много от тези ипотечни заеми с високорискови условия са били продадени на Countrywide и Merrill Lynch, преди тези компании да бъдат придобити от Bank of America. 

Снимка 217391

Източник: Mike Mozart /Flickr

1.British Petroleum

Британската петролна компания BP е глобена с $20.8 милиарда като обезщетение за петролния разлив в Мексиканския залив през 2010 година. 

Както бе отбелязано от Министерството на правосъдието на САЩ, това е рекордна компенсация, изискана от една компания, и най-голямото плащане в страната за замърсяването на околната среда. Компанията е длъжна да плати цялата сума за 16 години.

Като цяло, BP оценява загубите си във връзка с екологичния инцидент на 53 милиарда долара. Аварията в петролната платформа Deepwater Horizon стана през април 2010 г., като взривът уби 11 души, а в морето се изляха около 5 милиона барела петрол.

Това е най-голямото екологично бедствие в историята на САЩ.

Поради огромните загуби в резултат на инцидента, BP бе принудена да продава активи по целия свят.