Доста внимание обърнах на златото и как да инвестирате в него през последната една година. Сега обаче ще подходя малко по-различно и ще Ви дам няколко причини защо да НЕ инвестирате в злато.

Иначе, причините да се инвестира в злато, са най-вече от гледна точка на диверсификация и "застраховка от геополитически и икономически кризи". И именно тук могат да се търсят и основните мотиви да избягвате метала...

Но на въпроса - защо да НЕ инвестирате в злато. Ето ви няколко основни причини за това:

  1. Златото не е добра инвестиция в дългосрочен план 

Ако търсите да инвестирате дългосрочно, то златото не е "вашия актив". Защото в исторически план златото се представя така, че просто да защитава инвеститорите от инфлация.

Последното може и да Ви звучи като добър аргумент, в среда на високи стойности на ръста на потребителските цени. И все пак има далеч по-добри алтернативи, за защита от инфлация... И това разбира се са акциите!

Историческото представяне на акциите и златото в дългосрочен план през последните 20 години сочи, че акциите са били по-доходоносни от златото. И то много повече...

Всъщност, акциите са най-добре представящия се актив в дългосрочен план. Широкият S&P 500 е донесъл доход за инвеститорите за последните 20 години от 7.8% без отчитане на дивидентите, спрямо 4.3% за златото.

За сравнение, средния доход на дългосрочните облигации с най-висок рейтинг от Moody"s е бил 5.8% за същия период. Тоест златото не успява да бие дори облигациите!

  1. Златото няма вътрешна стойност не произвежда дивиденти 

Това е една от причините, поради които Уорън Бъфет - най-великият инвеститор в днешно време, не харесва метала. Как можете да оцените нещо, което няма вътрешна стойност и да сметнете, че е подценено?

Или цената на златото се предопределя почти изцяло от търсенето и предлагането на метала. А това е изключително трудно да се прогнозира. Защото инвеститорите не могат нито да знаят какви са намеренията на централните банки по отношение на златните им резерви, нито да определят с точност какво ще е търсенето на злато в Индия и Китай. В допълнение, само по себе си, държането на злато не носи дивиденти и доходи, като например държаните акции.

  1. Не изпълнява достатъчно добре защитните си функции

До голяма степен един от основните проблеми за инвеститорите в злато е, че на практика е невъзможно да се прогнозира какъв ще е следващия ход в цената на благородния метал.

Поради последното, експерти от Citi, водени от Джонатан Стъбс смятат, че като цяло има една суровина, която е по-добра алтернатива от златото. И това е "черното злато", или петролът.

"Много инвеститори приемат златото като защита от последна инстанция. Ние обаче смятаме, че сериозни предпоставки за да изпълнява тази функция има петролът. Той е подходящ за инвеститорите, които търсят двупосочно застраховане, а не еднопосочно, както е при златото", смята екипът на финансовата институция в писмо до клиентите си.

"Смятаме, че петролът е добра инвестиционна алтернатива, както за периоди на изключване, така и на включване на риска. Изключение е единствено средата на висок систематичен риск в световен мащаб, при която златото явно е по-добрият избор", коментираха още експертите на банката.

Ако се погледне как са се представяли златото и петролът през последните над 25 години, до голяма степен тази теза изглежда обоснована.

Златото се е повишавало само в половината от случаите на трудности за финансовите пазари. Последното доказателство за слаба "защитна функция" на златото бе през февруари. Тогава, в среда на корекция за индексите от над 10%, златото поевтиня.

  1. Златото има по-малко приложения

Отвъд бижутерийния бизнес, златото има много по-малко индустриални приложения. Това означава, че металът не е толкова свързан с икономическия цикъл, колкото например среброто и други благородни метали. Или няма да можете да се облагодетелствате от поскъпване на златото, следствие на ускоряване на ръста на световната икономика.

    5. Златото е неефективно като инвестиция

Отвъд всичко казано до тук, инвестициите в злато, с цел защита от инфлация и запазване и съхранение на стойността, са свързани и с допълнителни разходи. Едва ли искате да държите закупеното злато вкъщи, макар и в домашен сейф. А да съхранявате злато в подходящи трезори, може да е едно много скъпо начинание.

Няколко са проблемите, пред които ще сте изправени, ако решите да си купите инвестиционно злато. Първо, не можете да изберете между грамажа. Ще платите, златото, което е в съответната монета, кюлче, или слитък.

На второ място, цената на златото, която ще платите, обикновено ще е по-висока с между 3 и 5% от цената на златото на международните пазари. Когато към това добавите и още толкова, когато го продавате и трябва да сте готови да се разделите с между 6 и 10% от стойността на инвестицията си. Или подобен ръст в цената на златото е необходим, само за да излезете на нулата.

Инвестициите във физическо и инвестиционно злато има още един проблем. Изисква по-голяма по размер инвестиция. Не можете да си купите например злато на стойност по-малка от тази на стойността на монетата, кюлчето, или слитъка. Това в пълна сила важи и по отношение на продажбата на притежаваното от Вас злато.