Убедена съм, че изразходването на средствата от европейските фондове трябва да става при максимална прозрачност и откритост, заяви вицепремиерът и министър по правосъдието Зинаида Златанова на пресконференция след заседанието на Министерския съвет. Пред журналистите г-жа Златанова представи две справки за изпълнителите на комуникационните планове на оперативните програми. Вицепремиерът изтъкна, че общата стойност на тези планове за седемте оперативни програми и Програмата за развитие на селските райони за периода 2007г. - 2013г. е  156 900 000 лв. Първата справка съдържа информация за вече сключените договори в изпълнение на комуникационните планове от 2007г. до 22 май 2013г., чиято обща стойност е 66 139 000 лв. Втората справка е за предвидените дейности, по които предстои да се сключват договори. „Помолила съм министрите, които имат в министерствата си оперативни програми, както и ръководителите на управляващите органи на ОП, да посочват в информационната система по управление на европейските средства не само бенефициентите на проектите, но и изпълнителите, на които се възлага изпълнението на съответните дейности", каза още Златанова. Според нея е важно да има пълна прозрачност и да е ясно кои са фирмите и организациите, които изпълняват проектите на бенефициентите. Справките, които представи вицепремиерът, са достъпни на сайта на Министерския съвет. ( справките може да видите тук и тук)

Вицепремиерът обяви, че на днешното заседание на Министерски съвет е взето решение за следващия програмен период 2014г.-2020г. оперативните програми да бъдат с едно лого. Златанова изтъкна, че до момента практиката е била всяка програма да има свое лого, което според нея не е ефективно и неподходящо от гледна точка на разходите, които се правят. Вицепремиерът обясни, че новото лого ще бъде създадено чрез конкурс, който ще бъде отворен за всички. „Очакваме нестандартни и креативни идеи. Амбицията ни е логото на българските оперативни програми да бъде най-хубавото в Европа", каза вицепремиерът. Разходите за тази инициатива няма да надхвърлят 20 000лв., като в тези средства се включва и наградният фонд - за първо място се предвиждат 5000 лв. и тридневно пътуване за двама до Брюксел, за второ място - 3000лв. а за трето - 1000лв. „Разчитам на вашето съдействие за популяризиране на тази инициатива", обърна се вицепремиерът към медиите.

Г-жа Златанова коментира въпроса за зам.-министъра на правосъдието Иван Йорданов, който се отказа от позицията. „Разбирам това решение, приемам го. За да се работи тази работа е нужна много силна мотивация. До няколко дни ще бъде предложена на премиера зам.-министър, който ще поеме ресорите на Йорданов", заяви Златанова. По отношение на другия зам.-министър- Илия Ангелов, вицепремиерът уточни, че той ще отговаря за Главна дирекция „Охрана" и Главна дирекция „Изпълнение на наказанията" в министерство на правосъдието. „Това са две по- особени структури и неговата квалификация напълно отговаря на задачите и на спецификата, които имат те", отбеляза Зинаида Златанова.

На въпрос на медиите вицепремиерът обясни, че в министерството й е имало назначения на служители със заобикаляне на закона и без конкурс. Златанова изтъкна, че става дума на фрапантно заобикаляне на закона с цел бързо назначаване на хора, които не покриват изискванията и не минават конкурс за държавни служители. Tя посочи 60 такива случая.