Доларът се търгува без резки колебания в понеделник на фона на задържаща се ниска доходност на американските облигации и отслабнали надежди за вдигане на лихвите в САЩ до края на годината.
Индексът на долара спрямо кошницата от 6-те валути конкуренти се задръж на ниво 97,283 пункта, след понижение с 0,4 процента в петък. В началото на миналата седмица показателят достигна месен пик в 97,871 пункта, благодарение на очаквания, че Фед може да покачи основната лихва през септември.
Но тези надежди угаснаха след излизането на редица негативни данни за икономиката на САЩ. Основна причина за отслабването на долара в момента е намаляването на доходността на американските облигации, като и на акциите, която отразява фундаменталните показатели на икономиката на САЩ.
Инвеститорите очакват тази седмица данни за потребителското доверие и цените, продажбата на жилища, за запасите от петрол и преразгледания показател за ръста на БВП през първото тримесечие.
Сенатът се надява да проведе гласуване на реформата за здравеопазването, която ще отмени т.нар. Obamacare, което към момента не е много сигурно.
Спрямо японската валута доларът днес сутринта се задържа на ниво 111,30, под месечния максимум в 111,790, достигнат минали вторник.
Двойката долар - евро се търгува без резки колебания около нивото $1,1191, след подема на общата валута до седмичния пик от $1,1209 в петък.
Британския фунт стерлинг прибави към стойността си 0,25 процента до $1,2750. Този шестдневен максимум е благодарение на уверения ръст на паунда в петък пореден от очакванията за възможно покачване на лихвените ставки от Банката на Англия през втората половина на годината.