През юли чуждестранните инвеститори продължиха да влагат пари в китайския пазар на облигации, независимо от понижението на юана и съкращаването на спреда между лихвените ставки в Китай и САЩ, пише The Wall Street Journal.

Силното търсене от страна на централните банки в света, които включват юана в своите валутни резерви е една от причините за това, отбелязват анализаторите. Освен това през следващата година китайските бондове ще бъдат включени в разчетите на международните индекси, което също ще привлече инвестиционните фондове.

Обемът на притежаваните от чуждестранни юридически лица облигации, емитирани в юани, които се търгуват в Китай, през юли достигнаха рекордните 1,35 трлн. юана ($197,48 млрд.). Това е ръст от 61% спрямо същия месец на 2017 година. През юни сумата на притежавани от чужди инвеститори облигации в юани бе 1,3 трилиона, показват данните на China Central Depository & Clearing Co.

Пазарът на облигации в Китай, който има размер от $11,7 трлн., заема трето място по големина в света след тези на САЩ и Япония. При това делът на институционалните инвеститори (Централна банка, суверенни фондове, застрахователи) заема едва 1,7%. Останалата част принадлежи на държавни банки други китайски финансови организации.

Китай облекчава покупката на акции от чуждестранни инвеститори

Китай облекчава покупката на акции от чуждестранни инвеститори

Ще бъде разрешена търговията две категории чуждестранни лица

Китай откри този пазар за чуждестранни лица сравнително наскоро, затова притокът на нови инвеститори продължава. Освен това няма твърда увереност, че юанът ще продължи бързо да се понижава, смятат анализатори. От началото на годината курсът на китайската валута спрямо долара спадна с 4,7% заради ескалацията на търговския конфликт между Вашингтон и Пекин.

Спредът на доходността между китайските десетгодишни държавни ценни книжа и аналогичните US Treasuries се съкрати до 0,56 процентни пункта от предишните 1,48 пункта в края на 2017 година. Основно това се дължи на спада в котировките на американските държавни облигации, като сега разликата в лихвите е минимална от 2011 година насам.