В началото на валутната търговия в понеделник щатският долар се покачва спрямо еврото и другите основни световни валути. Причина за това в голяма степен са опасенията, че решението на редица водещи страни производителки на петрол да намалят добива може да доведе до ново увеличение на цените на енергията и да се превърне в пречка за забавяне на инфлацията.

Снощи 8 от 20-те страни от ОПЕК+ обявиха доброволно намаляване на производството на петрол от май до края на годината. Общият спад в добива ще бъде приблизително 1,657 милиона барела на ден, от които 500 000 барела на ден ще се падат на Русия и Саудитска Арабия. След тази неочаквана новина цените на петрола скочиха с около 5%. Търговците се опасяват, че подобно решение може да увеличи инфлационния натиск в света, което ще затрудни централните банки да върнат инфлацията към целевите нива, пише Trading Economics.

Индексът ICE, който показва представянето на щатския долар спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона), скочи с 0,5% по време на сутрешната сесия в понеделник.

Към 10:05 часа българско време общата европейска валута поевтинява с 0,24% и се търгува на ниво 1,0813 долара за едно евро срещу 1,0839 долара за евро при затваряне на сесията в петък.

Британската лира стерлинг в същото време се понижава курса си спрямо долара с 0,25% - до $1,2302 за един паунд в сравнение с $1,2337 за паунд в края на предходната сесия.

В съчетание с японската национална валута американската поскъпва с 0,60% и на пазара един долар струва 133,58 йени срещу 132,86 йени в петък.

Индексът Tankan, който оценява нивото на доверие в японската икономика сред големите компании в преработвателната индустрия, падна до 1 пункт през януари-март от 7 пункта тримесечие по-рано.