Днес Европейската комисия представя своя План за действие за съюза на капиталовите пазари, който ще помогне в 28-те държави от ЕС да се изгради наистина единен пазар на капитали. Днес се оповестяват и първите, най-належащи стъпки в плана, като възстановяване на стабилните пазари на секюритизация, съобщават от ЕК.

Като част от приоритета на Комисията „Юнкер" за насърчаване на заетостта, растежа и инвестициите в ЕС, съюзът на капиталовите пазари е основен елемент от Плана за инвестиции и има ясна цел - да се реши проблемът с недостига на инвестиции, като се увеличат и разнообразят източниците на финансиране за европейските предприятия и дългосрочни проекти.

В другите части на света широко се използват други източници на финансиране, които допълват банковия сектор - а именно капиталовите пазари, рисковото финансиране, колективното финансиране и секторът на управлението на активи. Те трябва да заемат по-съществено място във финансирането на дружествата, които се опитват да намерят финансови средства, особено МСП и стартиращите предприятия.

Достъпът до по-разнообразни източници на финансиране е ценен не само за инвестициите и бизнеса. Той е съществен фактор за финансова стабилност и може да смекчи последиците за фирмите при потенциални проблеми в банковия сектор, както и да им осигури така необходимите финансови средства. Ето защо съюзът на капиталовите пазари е важен елемент в усилията да бъде завършено изграждането на европейския икономически и паричен съюз.

Комисията иска също така да премахне пречките пред презграничните инвестиции в ЕС, за да могат предприятията и инфраструктурните проекти по-лесно да получават нужните им средства, независимо къде се намират.

Съюзът на капиталовите пазари е средносрочен проект, но някои важни инициативи започват веднага. Днес Комисията представя първия пакет мерки, с които ще се възстанови висококачествената секюритизация и ще се насърчат дългосрочните инвестиции в инфраструктура. До края на годината Комисията ще обяви и предложените изменения на Директивата за проспектите, които ще улеснят малките и средните предприятия да набират капитал при по-малки разходи.

Комисията също така започна две консултации относно фондовете за рисков капитал и обезпечените облигации.

Крайната цел на Комисията е съюзът на капиталовите пазари да разкрие възможности за инвеститорите, да свърже финансите с по-широките сфери на икономиката и да спомогне за повишаване на устойчивостта на финансовата система, като същевременно се задълбочава интеграцията и се засилва конкуренцията. Подходът ще бъде прагматичен и поетапен на основата на щателен икономически анализ, при който с особено внимание ще се отчитат рисковете за финансовата стабилност.