Намалява се броят на таксите, плащани от клиентите на банките, които вземат. Вече няма да могат да се налагат по две такси за едно и също нещо. Това заяви в ефира на bTV зам.-председателят на икономическата комисия Румен Гечев по повод приетите вчера на второ четене промени в Закона за потребителските кредити.

„Досега хората, които търсеха кредит, на практика бяха закрепостени към една и съща банка, тъй като имаше висок лихвен процент. Ние сме последните в ЕС, които въведохме европейските правила при формиране на банковата лихва", обясни политикът-икономист.

„Не сме приели някакви уникални положения, има ги в много европейски страни. Просто сме се съобразили с изискванията на ЕК. Но движението на лихвите наистина зависи само от пазара", призна Гечев.

Депутатът напомни, че новите кредитополучатели вече ще могат да се обърнат към друга банка, след като платят 12 вноски по кредита си, без това да им носи наказателни лихви.
Няма европейска практика, която еднозначно да определя как действат банките в различните държави при отпускане на кредити.

В момента се наблюдава истински хаос в тълкуване на приетите промени в банковите закони. Това каза в студиото на bTV Емил Хърсев.

Според него, каквито и промени да се приемат, ясно е че цената на кредита няма да намалее и кредитите имат само една посока - към поскъпване. Не е имало условия за закрепостяване на клиентите и досега, твърди финансистът. Хърсев смята ,че само икономически ръст и увеличаване на доходите в страната могат да променят това.

Винаги е имало възможност заемите да се предоговарят, имаше и изисквания в полза на клиентите, продължи той. Според него, сега надделява повече желанието да се угоди на кредитополучателите и създаване на илюзия, че нещо се променя.

Не можеш да сложиш таван на лихвата, никой досега не е успял да го направи, каза Хърсев. Крайният резултат ще е един и същ - банките ще напаснат своите резултати, независимо дали ще събират три такси или една, смята той.

Според Владимир Каролев банките ще станат по-предпазливи и кредит ще се тегли по-трудно.

„Слагането на таван на стоката кредит ще доведе до няколко ефекта. Единият е, че хората, които са склонни да платят цената над тавана, няма да получат съответната стока. Това ще са хора, които нямат нито поръчител, нито активи и те няма да могат да отидат и да получат потребителски кредит", каза в ефира на Нова телевизия, България" икономистът Владимир Каролев относно новите правила за кредитите.

Второто нещо, което ще се случи според икономиста е, че ще се създаде черен пазар или той ще се разшири.

„Икономическите последствия ще са няколко. Едното е, че банките ще трябва да оценят отново риска си", допълни Каролев. Според него обаче нищо фатално няма да се случи за банките, просто те ще са много по-предпазливи, когато отпускат кредит.

„Банките ще станат много по-отговорни към клиентите си и съвсем не е плашещо предсрочното погасяване на кредит чрез рефинансиране", каза от своя страна адвокат Десислава Филипова.

Според нея с новите правила се уреждат едни висящи отношения в бъдеще време.

На въпрос това поставя ли банките в лоша ситуация или просто ще намали тяхната печалба Каролев каза, че няма да ги застраши. „Ефектът ще е, че хората ще взимат по-трудно кредити, лихвите може да се повишат, а тези по депозитите може да паднат", каза още икономистът.