Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обяви, че очаква бавния, но стабилен темп на повишение на лихвите да продължи, тъй като централната банка търси правилния баланс между насърчаването на растежа и контрола на излишъците.

Пауъл показа доверие в икономиката и увери, че инфлацията няма да излезе от контрол. Настоящата траектория на повишения, която Фед следва от декември 2015 г., вероятно ще се запази, стига да няма значителни промени в икономическите тенденции.

Централната банка няма да спира икономическия импулс, но смята да играе ролята на преграда срещу евентуален неудържим растеж.

Вдигнаха лихвите в САЩ. Доларът не реагира

Вдигнаха лихвите в САЩ. Доларът не реагира

Върху курса му повече влияе политическата криза в Вашингтон

"Виждам настоящия път на постепенно повишаване на лихвените проценти като подход на Федералната комисия за отворени пазари, за да се възприемат сериозно и двата риска", заяви Пауъл, цитиран от CNBC.

"Както показва последното изявление на Федералната комисия за отворени пазари, ако силният ръст на доходите и работните места продължи, бъдещи постепенни увеличения на целевия диапазон на лихвата върху федералните средства вероятно ще бъдат подходящи", каза той.

Комисията одобри 7 тримесечни повишения с по 0.25% на лихвения процент по време на цикъл, който започна през декември 2015 г. Това доведе до сегашната цел за лихвения процент от 1.75% до 2%. През 2018 г. вече имаше 2 повишения, а членовете на комисията заявиха, че предстоят още 2.

Спадове на фондовия пазар белязаха решението на ФЕД за ново покачване на лихвите

Спадове на фондовия пазар белязаха решението на ФЕД за ново покачване на лихвите

Основните индекси в САЩ и Азия изгубиха от стойността си

"Икономиката е силна"

Според председателя на Фед постепенният подход е най-подходящ при настоящите условия.

"Икономиката е силна, инфлацията е близо до целта ни от 2%, а повечето хора, които искат работа, я намират. Колегите ми и аз внимателно наблюдаваме входящите данни и смятаме да използваме средствата на монетарната политика, за да подкрепим продължителния растеж, силния трудов пазар и инфлацията близо до 2%", обясни Пауъл.

Фед е наясно, че инфлацията понякога се появява на финансовите пазари преди общия ценови натиск. Историята показва, че "когато правиш твърде, плащаш по-висока цена, отколкото когато правиш прекалено много", опитвайки се да контролираш инфлацията.

Ако инфлационните очаквания станат неудържими в някоя от двете посоки, Федералният резерв ще направи "каквото е необходимо", за да контролира проблема, увери Пауъл.