Фонд ФЛАГ ще подпомага общините при разработването на проекти, с които те ще кандидатстват за финансиране от Кохезионния и Структурните фондове на Европейския съюз. Целта на Фонда за органите на местното самоуправление в България е да обезпечи необходимите финансови средства за общините и е свързана с подготовката на проекти - проектно-проучвателни работи в "работна фаза", екологични оценки и доклади по ОВОС, изработването на устройствени планове, отчуждителни процедури и мостово финансиране - за покриване на времевия интервал на възстановяване на плащанията от европейските фондове и др., обясни заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Димчо Михалевски.

След присъединяването ни към ЕС местната власт ще има важна роля за усвояване на средствата, които страната ни ще получава от Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Фонда за сближаване и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони. Очаква се българските общини да бъдат бенефициенти на над 3,3 млрд. евро от финансовия ресурс, който страната ни ще получи в периода 2007-2013 г.

Със средства от ФЛАГ ще се подпомагат оперативните програми "Регионално развитие" и "Административен капацитет", секторните оперативни програми "Развитие на човешките ресурси" и "Околна среда" и Програмата за развитие на селските региони.

Финансирането от фонда ще бъде два типа:

  • краткосрочно - до 12 месеца, с което ще се покриват разходите по подготовката на проектите и мостовото финансиране;
  • дългосрочно - 12-15 години - за покриване на други присъщи разходи.

Министерският съвет реши ФЛАГ да има статут на еднолично акционерно дружество със 100% държавно участие. Капиталът му ще бъде 30 млн. лв. Фондът ще има едностепенна система на управление - 7-членен Съвет на директорите, чийто мандат ще бъде 3 години. Правата на държавата в дружеството ще се упражняват от министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Очаква се с привличането на ЕБВР и търговски банки при подготовката и изпълнението на проекти с финансиране от фондовете на ЕС да се подобри тяхното качество, отчетност и да се съкрати времето за изпълнението им.

Необходимите финансови средства ще се осигуряват във фонда като синдикиран заем от ЕБВР и други финансови институции. Размерът на средствата ще съответства на нуждите и ще се актуализира на всеки 6 месеца, обясни заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството.