Глобалният публичен дълг се очаква да достигне 100 трилиона долара, или 93% от световния брутен вътрешен продукт, до края на годината, воден основно от САЩ и Китай, според прогноза на Международния валутен фонд.

В последния си фискален доклад - преглед на глобалните държавни финанси МВФ прогнозира, че дългът може да нарасне до 100% от световния БВП до 2030 г., предупреждавайки, че правителствата ще трябва да вземат трудни решения, за да стабилизират задълженията си.

Докладът на МВФ посочва и, че има очаквания дългът да нарасне в САЩ, Бразилия, Франция, Италия, Южна Африка и Обединеното кралство, като призовава правителствата да вземат мерки за стабилизация. "Отлагането е рисковано: опитът показва, че високите нива на дълг могат да предизвикат неблагоприятни пазарни реакции и да ограничат бюджетната маневреност в случай на негативни икономически сътресения," се казва в доклада, цитиран от Bloomberg.

Въпреки ниския политически ентусиазъм за намаляване на разходите на фона на нарастващия натиск за инвестиции в чиста енергия, подкрепа за застаряващото население и укрепване на сигурността, "рисковете пред дълговата перспектива се увеличават значително," отбелязва МВФ.

Държавите, при които дългът не се очаква да се стабилизира, съставляват над половината от глобалния дълг и около две трети от световния БВП.

Използвайки термин "дълг под риск", МВФ предвижда, че в изключително неблагоприятен сценарий глобалният дълг може да достигне 115% от БВП в рамките на три години, което е почти 20 п.п над базовите прогнози.

"Причината за това е, че високите нива на дълг засилват влиянието на по-слаб икономически растеж или по-строги финансови условия върху бъдещите нива на дълга," се казва в доклада.

Индикаторът за дълг под риск при развитите икономики се е понижил от пандемичните върхове и сега е на ниво 134% от БВП, докато при нововъзникващите пазари и развиващите се икономики е нараснал до 88%.

Въпреки че забавянето на инфлацията и намаляването на лихвените проценти предлагат възможност на правителствата да подобрят фискалното си състояние, няма признаци това да се случи в по-спешен порядък, коментира МВФ.

"Настоящите планове за фискална корекция не отговарят на изискванията, за да се гарантира, че дългът ще се стабилизира или че има вероятност да се намали",според доклада.