Цената на природния газ за ноември ще бъде по-ниска от цената за месец октомври, съобщи на пресконференция вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Гълъб Донев. От 1 ноември (т.е. от днес) тя ще бъде 93,19 лв. за мегаватчас, или с 1,35 лв. под нивата от октомври.

Той съобщи, че "Булгаргаз" е успял да договори допълнителни количества газ със "значително по-ниска цена" от "Газпром Експорт".

Председателят на КЕВР Иван Иванов заяви, че "това ще спести на потребителите на природен газ в страната $40 млн." По думите му, българските потребители ще плащат два пъти по-ниска цена от тази на газовите хъбове.

Иванов посочи още, че с намалението се избягват "катастрофални последици" за топлофикационните дружества, "особено за "Топлофикация София". "Отражението върху цената на парното ще е пряко, защото 80% от нея се формира от енергоносителя, който за 90% от тецовете в България е природният газ", каза още Иванов.

"Потребителите могат да бъдат напълно спокойни до Нова година. От 1 януари ще има мерки, за да бъдат предпазени битовите потребители от скок на тока и шоково поскъпване", увери още председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране, цитиран от БГНЕС.

От своя страна изпълнителният директор на "Булгаргаз" Николай Павлов анонсира, че прогнозите за декември месец сочат ново намаление на цената на природния газ. "Може би под 90 лева", каза Павлов. Но не пожела да даде повече информация около контракта с "Газпром" заради споразумения за конфиденциалност. Все пак подчерта, че "това не е подарък. Имахме спорни въпроси, които решихме, и в резултат на това можем да вземем количества, които са на значително по-ниска цена".

Преди дни "Булгаргаз" поиска цена от близо 125 лв. за мегаватчас.

Въглищата поевтиняха с 50%

Цените на договорите за доставка на въглища за следващата година продължават да спадат, след като Китай увеличи добива, предава Bloomberg.

Нивата на водещия контракт се свиват от $193 за метричен тон в началото на октомври до под $100 днес. Цените спадат "с увеличения добив на въглища в Китай, което допълва към мечите настроения на пазара", казват от Energi Danmark. "Контрактът падна с над 30 процента за едва две седмици".

Дневният добив в китайските мини е над 11,5 млн. тона от средата на октомври насам, или с 1,1 млн. тона повече от края на миналия месец, по официални данни.

Цените на енергията в Германия, най-голямата европейска икономика, изтриха ръста в понеделник и паднаха с 6,5 процента до €102 за мегаватчас, което е най-ниското ниво от 23 септември.