Валутният пазар оценява вероятността лихвите в САЩ да се вдигнат до края на годината на 78 процента и даже отчетеното в страната отслабналото потребителско доверие не повилия на тези очаквания, пише Reuters.

Благодарение на главно това доларът удържа високите си позиции в началото на валутната търговия днес, намирайки се на малко под 9-месечния си пик. Австралийският му съименник също укрепва, доколкото, заради данните за инфлацията, вероятността за намаляване на лихвените ставки в Австралия се намали.

Индексът на долара спрямо кошницата от 6-те основни световни валути е на ниво 98,762, покачвайки се през нощта до 99,119, максимум от 1 февруари тази година.

Общата валута се държи стабилно близо до нивото $1,0885, след като във вторник падна до 8-месечен минимум до курс $1,0848 долара за едно евро.

За едно евро сутринта даваха 113,56 йени, при курс 113,49 йени в края на вчерашната търговия.

По отношение на йената доларът се държи на ниво 104,24, което е сравнително близо до тримесечния пик от 104,87 йени, установен през нощта.

В същото време британският фунт стерлинг се понижи с 0,2 процента до 1,2164 долара за един паунд. Шефът на Централната банка на страната Марк Карни се усъмни в перспективата за разширяване на монетарните стимули в еврозоната. Допълвайки, че британският паричен регулатор несъмнено ще вземе под внимание слабостта на фунта по време на следващото си заседание следващата седмица.