Президентът на ЕЦБ Марио Драги защити политиките на централната банка и предупреди, че движението към по-голяма изолация и национализъм няма да реши проблемите на Европа. Той визира мащабния антиглобалистки протест пред новата сграда на банката във Франкфурт против политиките на строги икономии, които са подкрепени от ЕЦБ. Стигна се до екцесии със запалени коли и арести.

„Европейското единство е обтегнато. Хората преминават през много трудни времена", каза Драги в своя реч по повод откриване на новата супермодерна централа на ЕЦБ за 1,3 млрд. евро, съобщава БНР.

Като институция на ЕС, която изигра централна роля по време на криза, ЕЦБ се превърна в прицелна фокусна точка за тези, които са разочаровани от настоящата ситуация. Това може би не е справедливо обвинение, тъй като нашите действия са били насочени именно към смекчаването на шоковете, причинени на икономиката, подчерта той.

„Ние обаче трябва да слушаме много внимателно какво казват всички наши граждани", добави Драги.

Новата централа на банката на брега на река Майн ни напомня за това къде сме тръгнали и от където сме дошли - за страховете, които могат да се случат, когато ние сме разцепени и за огромните крачки напред, които можем да направим, когато работим заедно, отбеляза шефът на ЕЦБ.

В ясен намек към Гърция Марио Драги заяви, че въпреки че солидарността е в основата на европейската интеграция, еврозоната не е политически съюз, в който някои страни постоянно плащат за другите. Винаги се е подразбирало, че държавата трябва да бъде в състояние да се изправя на краката си и че всеки е отговорен за своите собствени политики. Фактът, че някои страни трябваше да преминат през един труден период на адаптиране е първо и преди всичко в резултат на техните минали решения.

Президентът на ЕЦБ все пак се опита да нарисува една оптимистична картина за бъдещето на Европа:

„Нека да не унищожим това, което е постигнато. Нека не жадуваме за миналото. Нека се възползваме от миналото, за да ни обедини в настоящето - в създаването на общ Съюз, който може да осигури стабилността и просперитета, от които имаме нужда."