Пропан-бутанът и дизелът за отопление да не са с преференциална акцизна ставка, предвиждат промените в Закона за акцизите и данъчните складове, които бяха приети на заседание на Министерския съвет днес.

Това предвижда одобреният от правителството Ззаконопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС), който се предлага за приемане от Народното събрание.

Очакваният положителен ефект за бюджета е в размер на 71 млн. лева.

Министърът на финансите Владислав Горанов коментира след заседанието, че причините за това са многото злоупотреби с акцизите върху тези горива.

По думите му, цитирани от БТА, ведомствата, които използват горива за отопление, ще бъдат компенсирани през разходната част на бюджета - например Министерството на образованието, което се очаква да бъде най-засегнато.

С промените в ЗАДС се усъвършенства контролът, осъществяван от митническите органи за ефективна превенция и борба с нерегламентираните продажби на тютюневи изделия. Забранява се държането, пренасянето и превозването на ръчно свити цигари или цигари, изработени от заготовки с филтър, в количество над 40 къса и се предлага промяна в съотношението между специфичния и пропорционалния акциз за цигарите. Предлаганата мярка от една страна ще доведе до увеличаване на бюджетните приходи, а от друга страна - до намаляване дела на потреблението на контрабандни цигари.

Законопроектът предвижда за достигане на минималния акциз от 90 EUR за 1000 къса (177 лв. за 1000 къса) към 01.01.2018 г., акцизът следва да се увеличава плавно, на възможно най-малки стъпки, като се направи и съответният график за увеличаване акциза на цигарите за достигане на определените с директивата минимални нива на облагане.