Парламентът избра персоналния състав на петчленния Фискален съвет, БСП напусна пленарната зала, след като нейният кандидат не беше подкрепен от мнозинството.

Членове на Фискалния съвет  положиха клетва. Техният мандат е шест години. За председател на Съвета със 119 "за", без нито един против , 8 "въздържал се" бе избран претендентът на ГЕРБ Борис Грозданов, съобщи БТА. 

Грозданов беше депутат от ГЕРБ в 41-то Народно събрание и се прочу с предложението си през 2012 г. пенсиите да се облагат с данък, което в крайна сметка оттегли. Той е завършил финанси в Ленинград и има докторантура  от Стопанската академия "Д.А. Ценов" Свищов. преподава бюджет и финанси в УНСС.

Конкурентът му за поста - Любомир Дацов, издигнат от Димитър Танев от Реформаторския блок, не получи подкрепа (26 "за", 9 - "против", 76 въздържали се). Така той остана член на Фискалния съвет.

Другите експерти, които влизат в съвета, са Григорий Вазов, издигнат от Патриотичния фронт - със 132 гласа в подкрепа; Дора Андреева от ПГ на БДЦ , получила 101 гласа "за", и номинацията на ДПС - Юнал Тасим със 113 гласа "за". 

Мнозинството не прие кандидатурата на Георги Ганев, номиниран от Мартин Димитров от ПГ на РБ, и на Димитър Иванов, посочен от "БСП лява България". 

След като претендентът на левицата не получи достатъчно одобрение, депутатите й напуснаха пленарната зала. 

Преди това Янаки Стоилов заяви от парламентарната трибуна, че Фискалният съвет възпроизвежда мнозинството в НС на ГЕРБ, РБ, ПФ и ДПС. 

Борис Грозданов има всички предимства да бъде не само член на Фискалния съвет, но и председател, каза от парламентарната трибуна председателят на Комисията по бюджет и финанси и депутат от ПГ на ГЕРБ Менда Стоянова, която представи кандидатурата му.

„Предложили сме го и за председател. Той е наш колега, бил е народен представител в 41 НС. Няма човек в тази зала, който да има съмнение за професионалните и човешките му качества. Той е един балансиран човек, отворен към идеи и чужди мнения”, заяви Стоянова. Тя подчерта, че той може да работи с хора с противоположни виждания, а тези качества са изключително важни за поста, за който го предлагат. 

Според закона за Фискалния съвет,  това е независим орган, който трябва да следи за изпълнението на бюджета, да изготвя анализи и съвети, както и да създава предпоставки за повишаване на бюджетната прозрачност и публичност.