В хода на валутната търговия в петък щатският долар продължава да се засилва спрямо еврото и йената заради очакванията за по-бързо затягане на политиката на Федералния резрев на САЩ

Към 10:25 ч българско време общата европейска валута се търгува срещу американската на ниво $1,1445 за едно евро в сравнение с $1,1451 за евро в края на предишната сесия. Вчера еврото се понижи с 0,3% спрямо долара.

Курсът на долара спрямо японската национална валута възлиза на 114,23 йени срещу 114,06 йени за долар при закриване на търговията в четвъртък.

Британската лира в петък сутринта поскъпва с 0,13% и се разменя при курс около $ 1,3382 за един паунд.

Индексът ICE, показващ динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона), добавя 0,03% в петък, а по-широкият индекс на долара WSJ се повишава с 0,05%.

Укрепването на долара тази седмица е подкрепено от нарастването на очакванията за по-бързо от очакваното затягане на паричната политика от Федералния резерв във връзка със значително ускоряване на инфлацията в САЩ.

Потребителските цени в САЩ през октомври нараснаха с 6,2% в сравнение със същия месец на миналата година - най-високият темп от почти 31 години (от ноември 1990 г.). Месец по-рано инфлацията в САЩ беше 5,4%.

Фючърсният пазар на основния лихвен процент показва, че търговците очакват първото му увеличение от Фед през юли 2022 г. и второ през декември 2022 гоидна.

Търсенето на японската валута, считана за актив "безопасно убежище", намалява поради известно облекчаване на страховете на търговците за дълговите проблеми на китайските строителни предприемачи и възможните последици от тях за икономиката, пише Dow Jones.

Държавната комисия за развитие и реформи (NDRC) на Китай призова тези компании да избягват неизпълнение на доларовите облигации. Освен това стана известно, че Пекин, притеснен от финансовите рискове, които провокираха въвеждането на ограничения за вземане на заеми от компаниите за недвижими имоти, обсъжда облекчаване на настоящите правила, за да позволи на разработчиците да продават активи и да избягват неизпълнение на кредитните си задължения.

"Тонът на властите на КНР изглежда малко по-положителен, - отбелязват експерти от Commerzbank. - Вероятно те ще предприемат мерки, които ще дадат време на строителните компании да намалят дълговата тежест."

4