Днес, 14.12.2007 г., министърът на финансите Пламен Орешарски и вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка Матиас Колац-Анен подписаха Кредитно споразумение за структурен програмен заем между Република България и ЕИБ, съобщи пресцентърът на МС.

Структурният програмен заем до 700 млн. евро е в резултат на подписан през есента на 2006 г. между българската държава и ЕИБ „Меморандум за разбирателство за развитие и финансиране на инфраструктура".

На негова база се поеха ангажименти за създаване на кредитни линии, с които ЕИБ да подпомогне страната в изпълнението на структурни реформи и политики в приоритетни за правителството сектори.

Посредством кредитното споразумение се осигурява ресурс основно за подобряване на инфраструктурата на страната, чрез реализацията на проекти в България, изпълнявани със средства от Структурните и Кохезионния фондове на ЕС.

Получател заема е Централният бюджет. Средствата от него ще постъпват на траншове като компонента от националното съфинансиране по Оперативните програми. Отделните траншове по години ще се обвързват с разчетите по ОП за националното финансиране в средносрочен план и ще се предвиждат по закона за държавния бюджет на Република България за съответната бюджетна година.

Средствата от заема ще бъдат част от националното съфинансиране основно на оперативни програми „Транспорт" и „Околна среда", но има възможност да се използват и за другите оперативни програми по Структурните и Кохезионния фондове, както и за Програмата за развитие на селските райони.

Заемът се отпуска на 20 транша, като минималния размер на всеки транш е определен на 30 млн. евро.

Заемополучателят (българската държава) определя за всеки транш срок за изплащането на заема в рамките на не по-малко от 4 и не повече от 25 години от датата на отпускане на транша, включващ и гратисен период максимално до 7 години. Дадени са две опции за определяне на лихвения процент на всеки транш - фиксиран и плаващ, с възможност за предоговаряне.

След церемонията по подписването, министър Орешарски отбеляза, че членството на България в ЕС направи страната ни акционер в Европейската инвестиционна банка, с което се разкриха нови възможности и перспективи за сътрудничество.

Вицепрезидентът на ЕИБ отбеляза, че усвояването на средствата от Структурните и Кохезионния фондове е особено важно за конвергенцията на България.